7 sposobów na tanie wakacje

Wakacyjne podróże to ogromny wydatek. Płacimy za noclegi, wyżywienie, wakacyjne atrakcje i pamiątki. Warto jednak wiedzieć, że dużą część kosztów można ograniczyć mądrze planując swój odpoczynek. Oto kilka podpowiedzi jak zmniejszyć letnie wydatki.
  1. Wakacje dobrze zaplanowane
Pierwszym i najważniejszym krokiem do oszczędzania jest dobre planowanie. Najlepiej swoje wakacje zacząć planować tuż po zakończeniu poprzednich. Można założyć specjalne konto na pieniądze zbierane z przeznaczeniem na wakacyjny wyjazd i po roku dostosować wyjazd do uzyskanego budżetu. Wybierając się na urlop warto dużo wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe, co zazwyczaj wiąże się z kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioprocentowymi zniżkami.
  1. Zamiast kupować lepiej pożyczyć
Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest pożyczenie lub wypożyczenie wakacyjnych sprzętów. Zamiast kupować kostium do nurkowania, deskę surfingową czy przewodnik po miastach Europy można je pożyczyć od krewnych czy znajomych lub w wypożyczalni. Bardzo często nowy sprzęt jest drogi a tak naprawdę korzysta się z niego zaledwie kilkukrotnie.
  1. Polisa ubezpieczeniowa
Wyjeżdżając na wakacje warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Dla jednych to niepotrzebny wydatek, ale dla większości to zabezpieczenie spokojnych dni urlopowych. Wybierając ofertę ubezpieczyciela należy bardzo dokładnie się z nią zapoznać i dostosować do swoich potrzeb. Dzięki polisie nie trzeba się martwić o skradziony sprzęt wakacyjny, zniszczony bagaż czy konieczność leczenia się poza granicami państwa.
  1. Wakacyjne atrakcje za darmo
Będąc na wakacjach dobrze jest korzystać z darmowych atrakcji. Za udział w rodzinnych festynach, zawodach sportowych, festiwalach czy odpustach nic się nie płaci a można posłuchać dobrej muzyki, zobaczyć film lub przedstawienie teatralne a niekiedy nawet spróbować smakołyków regionalnych.
  1. Bilety rodzinne i darmowe wejścia
Coraz więcej instytucji ma w swojej ofercie specjalne bilety rodzinne. Najczęściej są one znacznie tańsze aniżeli połączenie biletów normalnych i ulgowych w ilości odpowiadającej liczbie członków rodziny. Warto też zapoznać się dokładnie z ofertą wybranej instytucji, ponieważ wiele z nich udostępnia również darmowe wejściówki. Niekiedy jest ich ograniczona ilość, albo darmowe wejścia są dostępne okresowo np. raz w tygodniu. Niemniej jednak dzięki takiej wiedzy można oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.
  1. Żywienie poza centrum
Centrum kurortów oraz miejscowości turystycznych jest zazwyczaj najdroższe, dlatego najlepiej postawić na punkty gastronomiczne znajdujące się nieco na uboczu. Odwiedzając lokale znajdujące się w mniej uczęszczanych miejscach można liczyć nie tylko na niższe ceny, ale również na bardzo smaczne, regionalne potrawy, które nie zawsze można znaleźć w ofercie gastronomii w centrum.
  1. Rozsądnie z pamiątkami
Dobrą praktyką jest również rozsądne podchodzenie do zakupów w miejscach znanych z turystyki. Warto pamiętać, że na turystach każdy chce zarobić, także sprzedawcy pamiątek. Wiele z nich nie jest zupełnie związanych z miejscem, które odwiedzamy, bo co łączy oscypek z morzem, albo bursztynowe bransoletki z Tatrami? Ponadto przedmioty sprzedawane w kurortach mają za zadanie zachęcać wyglądem do zakupu, co niekoniecznie jest równoznaczne z dobrą jakością. Często zdarza się, że pamiątkowy przedmiot już po kilku dniach rozpada się w rękach. Dlatego wybierając pamiątki z wakacji należy robić to z rozsądkiem i umiarem. Wyjazdy wakacyjne są bardzo drogie, o tym wie każdy, kto kiedykolwiek wybrał się w taką podróż. Warto jednak pamiętać, że umiejętne planowanie, wyszukiwanie niedrogich atrakcji i ograniczanie niepotrzebnych wydatków pozwala na spore oszczędności, a równocześnie nie sprawia, że wakacje stają się mniej interesujące, a wręcz przeciwnie.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł