Stłuczenie – jak sobie radzić?

Stłuczenia powstają w następstwie uderzenia lub upadku. Jeśli nie zostaną odpowiednio zaopatrzone już po kilku godzinach pojawi się brzydki siniak, obrzęk i ból, niekiedy tak ostry, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Zobacz co zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki stłuczenia.
  1. Zimne okłady
Zaraz po uderzeniu lub upadku zastosuj zimny okład. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalne okłady żelowe, jeśli jednak nie masz takiego pod ręką wystarczy torebka z lodem lub mrożonka owinięta w ręcznik.  Zimny okład złagodzi dolegliwości bólowe. Poza właściwościami przeciwbólowymi, powoduje on również obkurczanie naczyń krwionośnych w miejscu uderzenia, co ogranicza wylew. Pamiętaj jednak, aby zimnego okładu nie trzymać dłużej niż 15 minut.
  1. Leki
Kolejnym krokiem jest podanie odpowiedniego leku. Stłuczenie należy spryskać specjalnym sprayem lub nałożyć na nie żel, który ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leki tego typu można kupić w każdej aptece. Warto z nich korzystać, ponieważ przyspieszają gojenie ran.
  1. Okład ciepły
Na drugi dzień po stłuczeniu należy skorzystać z dobroczynnych właściwości ciepłego okładu. Do tego celu można użyć np. gorącego, pogniecionego ziemniaka, albo tradycyjnego termoforu. Ciepły okład sprawi, że siniak powstały po uderzeniu szybciej się wchłonie. Okład najlepiej zadziała jeśli przytrzymasz go w miejscu stłuczenia przez 10-15 minut. Stłuczenia zdarzają się przez cały rok, choć trzeba przyznać, że lato sprzyja wszelkim urazom, więc i liczba stłuczeń rośnie. Miej zawsze w przygotowany zimny okład oraz leki na stłuczenia, a żaden wypadek nie będzie Ci straszny.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł