Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
7 symptomów, które pomogą w rozpoznaniu alergii u dziecka
Alergia uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Organizm dziecka często już w pierwszych tygodniach życia ujawnia sygnały, które mogą skłonić do rozważenia pojawienia się alergii u malucha. Uczulenie bywa uciążliwe, jednak rozpoznanie jego oznak i określenie alergenu może znacząco ułatwić życie rodzicom i dziecku.
Zobacz co może świadczyć o nadwrażliwości dziecka :
1. Kolki – występują u wszystkich dzieci, kiedy więc mogą stać się niepokojące i powinny skłonić do wizyty u alergologa? Jeśli kolki pojawiają się o rozmaitych porach doby, dziecko wymiotuje i ma biegunkę lub pojawia się wysypka. Alarmujące jest również utrzymywanie się kolek gdy dziecko ukończy 3 miesiąc życia. W takich wypadkach skontaktujmy się z lekarzem, gdyż dziecko może cierpieć na alergię pokarmową. 2. Ulewanie – również występuje u większości dzieci, w szczególności po obfitym posiłku. Niepokojące są silne ulewania, które mogą zostać uznane za wymioty, oraz fakt że dziecko nie przybiera na wadze. Jeśli u dziecka występuje silne ulewanie może to stanowić skutek alergii pokarmowej. Lekarz z całą pewnością w takiej sytuacji ustali z rodzicami łagodne przejście na dietę eliminującą niektóre składniki pokarmowe. 3. Suchość skóry – skóra niemowląt oraz małych dzieci może ulegać przesuszeniu w wyniku wilgotności powietrza w mieszkaniu, twardej wody i nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Kiedy więc podejrzewać alergię? W sytuacji gdy suchości nie udaję się zlikwidować lub zmniejszyć poprzez nawilżanie skóry dziecka, zauważalne są oznaki łuszczenia, a dziecko się drapie. Jeśli zauważymy takie objawy na skórze dziecka należy skontaktować się z lekarzem gdyż może to świadczyć o wystąpieniu atopowego zapalenia skóry. 4. Ciemieniucha – jeśli pomimo leczenia i usuwania powraca lub jest bardzo rozległa, a u dziecka zauważamy również wysypkę warto skonsultować się z lekarzem gdyż dziecko może cierpieć na atopowe zapalenie skóry. 5. Suchy kaszel – kaszel uznaje się za alergiczny, gdy czas jego utrzymywania się jest długi, u dziecka nie występuje gorączka, pojawiają się za to duszności. Suchy kaszel wywołuje np. uczulenie na kurz. 6. Luźne stolce – jeśli u dziecka obserwujemy bóle brzuszka, a kupki są raczej luźniejsze pomieszane z krwią lub śluzem możliwe że występuje u niego alergia pokarmowa, która wymaga leczenia odpowiednią dietą. 7. Wysypka – różnego rodzaju podrażnienia i krosty na skórze pojawiają się u wszystkich niemowląt i zwykle nie stanowią powodu do obaw, jednak jeśli u malca wystąpi wysypka na twarzy i wyglądem przypominać będzie lakierowaną skórę koniecznie wybierz się do alergologa. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Wapno na alergię – fakt czy jeden z mitów?
Czy wapno może być skutecznym sposobem na łagodzenie objawów alergii? To pytanie nurtuje wielu osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Wapno, najczęściej dostępny w postaci tabletek musujących, jest powszechnie stosowany jako suplement diety, który może wspomagać leczenie alergii. Jednak, czy istnieją naukowe dowody potwierdzające skuteczność wapna w łagodzeniu objawów alergicznych?
Higiena dziecka - jak wyrobić zdrowe nawyki?
Wyrabianie zdrowych nawyków higienicznych u dziecka to nie tylko kwestia dbania o czystość, ale także o jego zdrowie i samopoczucie. Dobre nawyki higieniczne powinny być wprowadzane od najmłodszych lat, aby dziecko mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie kształtować nawyki higieniczne u swojego dziecka.