Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jak rozpoznać sepsę u dziecka?
Sepsa jest uogólnioną reakcją zapalną organizmu. Wywołują ją zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Nie jest to choroba, jednak stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia nawet dorosłego człowieka, jeśli natomiast dotyczy małego dziecka każdy błąd może nieuchronnie prowadzić do śmierci.
Na co zwracać uwagę?
- Zakażenie organizmu postępuje powoli stąd często trudno jest rozpoznać sepsę i odpowiednio wcześnie rozpocząć właściwe leczenie.
- Zwróć uwagę na temperaturę ciała pociechy. Jeśli jest powyżej 39 stopni i ciężko ją zbić koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
- Jeśli dziecko zdradza swoim zachowaniem dużo gorszy stan niż zazwyczaj. Przy zwykłych przeziębieniach dziecko bywa apatyczne, jednak po podaniu leków dolegliwości szybko ustępują. Przy sepsie maluch będzie również mało ruchliwy.
- U niektórych dzieci pojawiają się wybroczyny, dlatego warto również obserwować skórę dziecka.
- Mogą również pojawić się wymioty, niezborność oraz sztywność karku.
Jak leczyć sepsę?
Przede wszystkim pamiętać należy, że sepsa to nie choroba, więc nie ma na nią konkretnego lekarstwa. Najważniejsze jest możliwie jak najszybsze postawienie odpowiedniej diagnozy. Sepsę leczy się antybiotykami, im wcześniej zostaną podane tym chory ma większe szanse na przeżycie i uniknięcie powikłań. Bardzo ważne jest rozpoznanie głównego ogniska zakażania aby leczenie mogło być skuteczniejsze.Badania diagnostyczne
Nie istnieją na tyle czułe badania diagnostyczne, które byłyby w stanie wykryć zakażenie septyczne. Niezwykle pomocne dla lekarzy są badania obrazowe takie jak USG, RTG czy TK. Wykonuje się również badania laboratoryjne, które mają na celu wykrycie i oszacowanie dysfunkcji narządowych jak również do ocenienia stopnia nasilenia reakcji zapalnej w organizmie.Pamiętaj !
Jeśli u małego dziecka zauważysz jakiekolwiek objawy niepożądane, jeśli cokolwiek cię zaniepokoi koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Jeśli coś się dzieje w nocy lub w weekend możesz jechać bezpośrednio do szpitala żaden lekarz nie odmówi pomocy małemu dziecku jeśli zaistnieje uzasadniona potrzeba. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Wysypka wybroczynowa: Działaj szybko!
Wysypka wybroczynowa to objaw, który może wskazywać na poważne schorzenie - sepsę. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Wysypka wybroczynowa manifestuje się jako drobne punktowe zmiany o czerwonym kolorze na skórze lub błonach śluzowych. Jeśli zauważysz taki objaw, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub udaj się na pogotowie.
Meningokoki
W tym artykule dowiesz się wszystkiego o meningokokach - groźnych bakteriach, które mogą wywołać inwazyjną chorobę meningokokową (IChM). To ważne, aby znać objawy tej choroby oraz wiedzieć jak się przed nią chronić.
Sepsa - objawy, przyczyny, rozwój choroby. Czy sepsa jest uleczalna?
Sepsa nazywana jest również posocznicą. Najogólniej rzecz ujmując, jest to bardzo gwałtowna reakcja zapalna danego organizmu na zakażenie. Jakie są objawy sepsy i czy jest ona bardzo groźna?