Pierwsza pomoc – ukąszenia owadów

Wiosenne deszcze połączone z coraz wyższą temperaturą powietrza sprawiają, że w pojawia się coraz większa ilość owadów. Większość z nich zupełnie nam nie zagraża, ale są i takie, które mogą ugryźć lub użądlić. Warto wiedzieć jak zachować się, kiedy do takiego wypadku dojdzie.

Kiedy użądli osa

Użądlenie osy jest bardzo nieprzyjemne. Miejsce użądlenia piecze, boli, jest zaczerwienione i puchnie. Warto wiedzieć, że osy żądląc wstrzykują jad, ale wyjmują żądło. Co zrobić ? W przypadku użądlenia przez osę należy jak najszybciej zrobić okład z octu i zimnej wody (1 łyżeczka octu na ½ szklanki wody). Można również przyłożyć kompres z soku z cytryny, albo plasterek cebuli. Jeśli osa użądli w okolicy ust podaj kostkę lodu i skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy użądli pszczoła

Użądlenie pszczoły ma objawy bardzo podobne do tych, które występują podczas użądlenia osy. Warto jednak pamiętać, że jad pszczeli jest bardzo silnym alergenem, dlatego trzeba dokładnie obserwować osobę, która miała z nim kontakt. Co zrobić ? Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że pszczoła pozostawia swoje żądło. Dlatego też należy je jak najszybciej usunąć. Do tego celu najlepiej wykorzystać mały nożyk i delikatnie zdrapać nim żądło. Nie należy używać pęsety ani wyciągać żądła paznokciami, ponieważ na jego końcu znajduje się zbiorniczek z jadem, który pod naciskiem zostaje wstrzyknięty w skórę użądlonej osoby. Po usunięciu żądła przyłóż okład z sody i zimnej wody. Następnie posmaruj miejsce użądlenia lekiem przeciwhistaminowym np. Fenistilem. W razie dużej opuchlizny, duszności lub innych objawów alergicznych jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Ukąszenia meszek i komarów

Ukąszenia meszek i komarów zdarzają się znacznie częściej niż bolesne użądlenia osy czy pszczoły, niemniej jednak są co najmniej tak samo dokuczliwe. Miejsca, gdzie znajdują się ukąszenia tych niewielkich owadów są zaczerwienione i swędzą, co prowadzi do drapania się i w rezultacie powstawania ran. W przypadku ukąszeń meszek i komarów bardzo często pojawia się problem wielu zranień równocześnie, co jest bardzo uciążliwe zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Co zrobić ? Pokąsane miejsca przemywaj wodą utlenioną i smaruj środkami po ukąszeniu owadów. Takie działania powinny zmniejszyć dokuczliwe swędzenie i przyspieszyć gojenie się ran. Jeśli ukąszeń jest dużo można dodatkowo podać witaminę C i wapno np. w formie rozpuszczalnych tabletek. Agnieszka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł