Pierwsza pomoc – urazy podczas wycieczki
Udostępnij Google News
Zdrowie

Pierwsza pomoc – urazy podczas wycieczki

Letnie, rodzinne wycieczki do lasu, w góry czy za miasto są bardzo przyjemne, ale niestety zdarzają się podczas nich różnego typu urazy. Na otarcia czy stłuczenia najbardziej narażone są dzieci, ale takie niespodzianki mogą się zdarzyć również dorosłym.

Oto kilka wskazówek jak można poradzić sobie z urazami powstałymi podczas rodzinnych wypraw.

Skręcenia

Najczęściej zdarzają się wtedy, gdy podczas spaceru podróżnik niefortunnie postawi nogę np. na kamieniu. Dochodzi wtedy do naciągnięcia więzadeł. Mamy wtedy do czynienia ze skręceniem kostki lub kolana. Głównymi objawami skręcenia jest ból i pojawiająca się opuchlizna.

Co zrobić ?

Kiedy zdarzy się, że podczas wycieczki któryś z jej uczestników skręci kostkę lub kolano, przykładaj do opuchniętego miejsca chłodny kompres zmniejszający opuchliznę. Do tego celu można wykorzystać roztwór wody z octem lub altacetu. Następnie miejsce z urazem owiń bandażem elastycznym, ale nie za ciasno, aby nie doprowadzić do niedokrwienia.

Pęcherze na stopach

Jednym z najczęstszych urazów pojawiających się podczas wycieczek i długich spacerów są pęcherze na stopach. Szczególnie są narażone na nie osoby, które rzadko chodzą na dłuższych dystansach, albo założyły na wyprawę nowe, nierozchodzone buty.

Co zrobić ?

W pierwszej kolejności należy wymoczyć stopy, niefortunnego wędrowca, w letniej wodzie z dodatkiem soli kuchennej – ten zabieg zmniejszy obrzęk. Jeśli pęcherze na stopach pękną lub pojawią się inne rany, kąpiel z dodatkiem soli należy sobie odpuścić. Następnie posmaruj pęcherz maścią nagietkową i przyklej na niego plaster. Jeśli pęcherz pęknie, oczyść go jałowym gazikiem, posmaruj preparatem ułatwiającym gojenie ran i naklej plasterek. Zdejmij plasterek na noc, a w razie konieczności przyklej nowy rankiem.

Stłuczenia

Stłuczenia to domena najmłodszych wędrowców. Upadki, których następstwem są obrzęki, krwiaki czy siniaki to dla malców nic nadzwyczajnego. Zresztą również dorosłym piechurom mogą się przytrafić.

Co zrobić ?

Na stłuczenia najlepszym lekarstwem są zimne okłady z kostek lodu umieszczonych w ręczniku. Do tego celu można również użyć specjalnych okładów żelowych dostępnych w aptece. Następnie stłuczenia warto posmarować maścią z arniką, która przyspiesza znikanie siniaków.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie