Oto kilka wskazówek jak można poradzić sobie z urazami powstałymi podczas rodzinnych wypraw.
Skręcenia
Najczęściej zdarzają się wtedy, gdy podczas spaceru podróżnik niefortunnie postawi nogę np. na kamieniu. Dochodzi wtedy do naciągnięcia więzadeł. Mamy wtedy do czynienia ze skręceniem kostki lub kolana. Głównymi objawami skręcenia jest ból i pojawiająca się opuchlizna.
Co zrobić ?
Kiedy zdarzy się, że podczas wycieczki któryś z jej uczestników skręci kostkę lub kolano, przykładaj do opuchniętego miejsca chłodny kompres zmniejszający opuchliznę. Do tego celu można wykorzystać roztwór wody z octem lub altacetu. Następnie miejsce z urazem owiń bandażem elastycznym, ale nie za ciasno, aby nie doprowadzić do niedokrwienia.
Pęcherze na stopach
Jednym z najczęstszych urazów pojawiających się podczas wycieczek i długich spacerów są pęcherze na stopach. Szczególnie są narażone na nie osoby, które rzadko chodzą na dłuższych dystansach, albo założyły na wyprawę nowe, nierozchodzone buty.
Co zrobić ?
W pierwszej kolejności należy wymoczyć stopy, niefortunnego wędrowca, w letniej wodzie z dodatkiem soli kuchennej – ten zabieg zmniejszy obrzęk. Jeśli pęcherze na stopach pękną lub pojawią się inne rany, kąpiel z dodatkiem soli należy sobie odpuścić. Następnie posmaruj pęcherz maścią nagietkową i przyklej na niego plaster. Jeśli pęcherz pęknie, oczyść go jałowym gazikiem, posmaruj preparatem ułatwiającym gojenie ran i naklej plasterek. Zdejmij plasterek na noc, a w razie konieczności przyklej nowy rankiem.
Stłuczenia
Stłuczenia to domena najmłodszych wędrowców. Upadki, których następstwem są obrzęki, krwiaki czy siniaki to dla malców nic nadzwyczajnego. Zresztą również dorosłym piechurom mogą się przytrafić.
Co zrobić ?
Na stłuczenia najlepszym lekarstwem są zimne okłady z kostek lodu umieszczonych w ręczniku. Do tego celu można również użyć specjalnych okładów żelowych dostępnych w aptece. Następnie stłuczenia warto posmarować maścią z arniką, która przyspiesza znikanie siniaków.
Agnieszka