Babcina nalewka z czarnej porzeczki - na wzrok i odporność
Do przeczytania w ok. 2 min.
Czarna porzeczka pełna witamin
Czarna porzeczka to owoc, który uważa się za zdrowy, ponieważ ma niską kaloryczność i jest bogaty w przeciwutleniacze. Jest również dobrym źródłem błonnika, witaminy C i witamin z grupy B. Owoce są powszechnie używane do gotowania, deserów i koktajli.
Jest to owoc, który jest dobry dla zdrowia, ponieważ zawiera antocyjany, które są przeciwutleniaczami, które pomagają chronić organizm przed stanem zapalnym i chorobami układu krążenia. Zawiera również różnorodne witaminy i minerały, w tym witaminę C, witaminę K, ryboflawinę, tiaminę i niacynę.
Wiadomo, że czarna porzeczka ma wysoki poziom szczawianów, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Sugeruje się również, że czarna porzeczka może powodować kamienie nerkowe u osób podatnych na kamienie nerkowe.
Prosty przepis na nalewkę
Nalewka z czarnej porzeczki to popularny środek na problemy trawienne. Smak nalewki z czarnej porzeczki jest podobny do smaku soku z czarnej porzeczki, ale ekstrakt jest mniej kwaśny i nie zawiera miąższu. Nalewka z czarnej porzeczki może być używana do gotowania i pieczenia, aby nadać potrawom cierpki smak.
Składniki na 3 litry gotowej i pysznej nalewki:
- 2 kg owoców czarnej porzeczki,
- 1000 ml spirytusu rektyfikowanego,
- 1000 ml wódki 40 lub 45 proc.,
- 1 kg cukru.
Czarne porzeczki płuczemy i usuwamy łodyżki. Zalewamy je spirytusem, mieszamy i odstawiamy na miesiąc w nasłonecznione miejsce. Po tym czasie odcedzamy zalewkę i zasypujemy owoce cukrem. Ponownie odstawiamy na tydzień i codziennie potrząsamy słoikiem, aby cukier szybko się rozpuścił. Przecedzamy nalewkę przez filtr do kawy i przelewamy do butelek lub słoików.