Co mogą jeść dzieci z alergią? Wszystko, co musisz wiedzieć
Do przeczytania w ok. 4 min.
Pokarmy diety śródziemnomorskiej dla dzieci z alergiami.
Spożywanie diety śródziemnomorskiej, z sezonowymi owocami i warzywami (winogrona są również bardzo interesujące), pełnymi ziarnami, roślinami strączkowymi, orzechami, oliwą z oliwek i świeżymi rybami, bez nadużywania czerwonego mięsa, a przede wszystkim produktów przetworzonych, jest właśnie idealną dietą łagodzącą objawy alergii dziecięcych.
Dzieciństwo to najlepszy czas na wyrobienie najlepszych nawyków żywieniowych u najmłodszych domowników. Kiedy dziecko jest przyzwyczajone do spożywania zróżnicowanej i zbilansowanej diety (diety bogatej w owoce i warzywa), jest bardziej prawdopodobne, że będzie kontynuować te nawyki w wieku dorosłym. Dlatego ten rodzaj diety śródziemnomorskiej będzie nie tylko korzystny dla ogólnego stanu zdrowia dzieci, ale także pomoże im w leczeniu alergii.
Co mogą jeść dzieci z alergią?
Czerwone warzywa i owoce.
Czerwona cebula, kapusta, czerwona kapusta, czerwone jagody i niektóre jabłka zawierają kwercetynę. Jest to fitoskładnik, który nadaje tym owocom i warzywom lekko czerwonawy odcień. Co ciekawe, niektóre badania sugerują, że warzywa te, gdy są uprawiane ekologicznie, zawierają jeszcze większe ilości kwercetyny. Wszystkie te pokarmy są korzystne dla dzieci z alergiami.
Ponadto niektóre aromatyczne zioła (takie jak koper i koper włoski) również zawierają odpowiednie ilości tego flawonoidu, chociaż niestety ich stosowanie w tak małych ilościach w procesach kulinarnych oznacza, że ich udział nie jest zbyt istotny.
Ten naturalny związek jest w pewien sposób zaangażowany w produkcję histaminy, w łańcuchu reakcji zachodzących po wykryciu alergenu w organizmie. Tak więc jego regularne spożywanie sprawia, że organizm jest w stanie kontrolować gwałtowne rozmieszczenie środków, które ma miejsce, aby poradzić sobie z antygenem, czyniąc go łagodniejszym. Mechanizm działania nie jest jednak do końca jasny, choć może być związany ze zmniejszeniem liczby komórek reagujących na antygen.
Papryka, brukselka, truskawki, kalafior i brokuły.
Zawierają znaczne ilości witaminy C. W kilku badaniach wykazano, że witamina ta działa jak naturalny lek przeciwhistaminowy, pośrednio hamując produkcję histaminy. Ponadto potencjał antyoksydacyjny witaminy C przeciwdziała zapalnym skutkom wolnych rodników, powodując zmniejszenie stanu zapalnego.
Owoce cytrusowe.
Chociaż owoce cytrusowe są również bogate w witaminę C, niektóre z ich składników mogą negatywnie wpływać na szlaki produkcji histaminy, więc nie są tak zalecane jak inne pokarmy wymienione powyżej dla dzieci z alergiami.
Łosoś, tuńczyk i sardynki.
Tłuste ryby zawierają więcej histaminy niż ryby białe. Jednak zawierają one również większe ilości kwasów tłuszczowych omega-3, których potencjał przeciwzapalny jest powszechnie znany. Zdecydowana większość alergii oprócz swędzenia objawia się stanem zapalnym, więc dieta bogata w związki potencjalnie przeciwzapalne może być pomocna.
Ananas.
Ananas zawiera związek o nazwie bromelaina, o którym również wiadomo, że ma właściwości przeciwzapalne i może być interesujący w łagodzeniu astmatycznych reakcji alergicznych.
Orzechy i suszone owoce.
Chociaż orzechy są jedną z przyczyn wielu alergii u dzieci i dorosłych, są one idealne do łagodzenia objawów alergii w przypadkach, gdy dzieci na nie nie reagują. Zawierają witaminę E, magnez i kwasy tłuszczowe omega-3, trzy mikroelementy o wysokim potencjale antyalergicznym.
Oliwki i oliwa z oliwek.
Witamina E, rozpuszczalna w tłuszczach witamina występująca głównie w olejach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, jest w stanie zmniejszyć stan zapalny występujący w reakcjach alergicznych.
Pełne ziarna lub komosa ryżowa.
Magnez ma naturalne właściwości rozszerzające oskrzela i przeciwhistaminowe, więc pokarmy zawierające magnez, takie jak pełnoziarniste zboża lub komosa ryżowa, są idealne do łagodzenia objawów alergii. Znajduje się on również w orzechach i szpinaku.
Rola probiotyków w łagodzeniu objawów alergii u dzieci.
Jedną z głównych funkcji probiotyków jest utrzymanie zrównoważonej mikroflory jelitowej, a udział tej populacji bakterii w odpowiedzi immunologicznej ma kluczowe znaczenie. Alergie są nieproporcjonalną i niewłaściwą odpowiedzią immunologiczną na antygen, który w rzeczywistości nie stanowi żadnego zagrożenia dla organizmu.
Zdolność probiotyków do wzmacniania pierwszej linii obrony układu odpornościowego, oprócz ich właściwości przeciwalergicznych i przeciwzapalnych, jest bardzo interesująca nie tylko w dzieciństwie, ale także w czasie ciąży i laktacji. Według najnowszych badań spożywanie probiotyków w tych okresach zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy u noworodków o prawie połowę.