Czyste i miękkie ręczniki jak z hotelu - jak prać, aby zawsze były w doskonałej formie?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Istnieje przekonanie, że pranie ręczników w bardzo wysokiej temperaturze sprzyja wyeliminowaniu wszystkich zarazków, bakterii, roztocza oraz drobnoustrojów. Niestety często pranie w gorącej wodzie może sprawić, że nasze ręczniki będą szorstkie w dotyku, nieprzyjemne dla skóry i będą po prostu drapać niż lekko otulać nasze ciało. Jeśli właśnie kupiliście nowe ręczniki, to warto pamiętać, aby zawsze je prać za pierwszym razem. Dzięki temu lepiej będą chłonąć wodę i zmniejszymy szanse na alergię.
Wygotowywanie ręczników
Taki proces oczyszczania ręczników z zabrudzeń nie jest najlepszym pomysłem, jeśli chcemy nabawić się podrażnienia skóry. Zazwyczaj wygotowywanie jest stosowane w hotelach, szpitalach, czy domach spokojnej starości. Pranie w wysokiej temperaturze w domu nie ma sensu.
Idealne temperatura do prania ręczników
Przed każdym praniem warto zajrzeć na etykietkę ręcznika. Najczęściej jednak pranie możemy wykonywać w temperaturze 40 lub 60 stopni Celsjusza. Powinniśmy prać ręczniki osobno bez dodawania ubrań, czy pościeli. Najlepszym sposobem na osuszenie ręczników będzie zastosowanie suszarki bębnowej lub suszenie na słońcu w lecie.
Proszek czy płyn do prania?
To pytanie, które często zadają internauci w internecie. Jeśli chcemy uzyskać piękne i miękkie ręczniki, to zawsze powinniśmy wybierać delikatny płyn do prania lub kapsułki żelowe. Proszek do prania zazwyczaj osadza się między włóknami ręcznika i może powodować reakcję alergiczną.
Czy wybielać ręczniki?
Z pewnością odradzamy wybielanie ręczników chemicznymi detergentami z drogerii. Zdecydowanie lepiej przygotować miksturę z sody oczyszczonej i wody z dodatkiem octu spirytusowego. Soda również ma dobry wpływ na zmiękczanie tkanin.