Dobre relacje z teściową . Czy to w ogóle możliwe?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Trudne relacje kobiet
Toksyczne relacje z teściową to zmora wielu świeżo upieczonych małżonek. Negatywne relacje pogłębiają kryzys rodzinny oraz tworzą konflikt na linii żona-mąż. Psychologowie cały czas badają zjawisko penterofobii, czyli panicznego lęku przed wizytą teściów. Jeśli mamy wrażenie, że nasze stosunki z teściową nie są poprawne, to powinnyśmy zwracać uwagę w szczególności na takie cechy i zachowania, jak: władczość, niechciane rady, ignorowanie, szantaże, gierki emocjonalne, podwójne oblicze, hipokryzja oraz nieuzasadniona krytyka.
Teściowe najczęściej w toksycznych relacjach próbują dominować, dyktować swoje zdanie, ingerują w życie naszego partnera, traktują go dziecinnie. Nie obce jest im także wywieranie presji na synu, próby manipulacji, jak i krytyka każdego naszego zachowania. Wiemy, że trudno jest zrozumieć takie podejście, ale warto spróbować zrozumieć matkę naszego małżonka.
Najważniejsze, abyśmy zdawali sobie sprawę, że relacja matki z synem jest jedną z najtrwalszych w historii świata. Matkom nie raz trudno zaufać nowym wybrankom i narasta w nich frustracja, że ktoś inny zajmuje ich miejsce. Często na pogłębienie kryzysu między teściową a synową mają wpływ odmienne obyczaje rodzinne, nadmierna troska, zaborczość oraz zbyt wygórowane oczekiwania wobec wybranki dziecka.
Co zrobić, aby się dogadać?
Chociaż utrzymanie poprawnych relacji z teściową wydaje się być bardzo trudne, to jest kilka sposobów na to, aby ocieplić stosunki i jasno ustalić granice, co jest dobre, a co złe. Jednym z działań od samego początku współżycia w nowej roli jest szczera rozmowa, w której zapewnimy mamę wybranka, że najważniejsze dla nas jest dobro jej dziecka. Warto rozmawiać także o tym, jakie zachowania sprawiają, że czujemy się gorzej i bardziej niekomfortowo.
Sympatię teściowej możemy zdobyć także, dzięki proszeniu o radę w codziennych sprawach, np. zapytajmy, jak zrobić pyszne ciasto albo jak wyhodować ulubioną roślinę mamy małżonka. Takie zaufanie wzbudzi poczucie u mamy, że traktujemy ją jako autorytet. Warto również chwalić teściową za dobre rzeczy, mówić o jej zaletach, ale nie róbmy tego przesadnie, aby nie było to odebrane za podlizywanie się.