pexels.com

Glistnik jaskółcze ziele - właściwości zdrowotne, zastosowanie, przeciwwskazania

Glistnik jaskółcze ziele występuje w wielu różnorodnych rejonach Europy. Jest to cenne ziele o wszechstronnym zastosowaniu leczniczym. Łagodzi ból, ułatwia oddychanie, oczyszcza, a także obniża ciśnienie krwi. A to tylko kilka z zalet stosowania glistnika. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

Glistnik jaskółcze ziele - właściwości prozdrowotne

Glistnik jaskółcze ziele rośnie również w Polsce. Jest powszechnie spotykany na łąkach, brzegach akwenów wodnych, a także przy lasach. Przed zastosowaniem, należy umiejętnie wysuszyć roślinę. Można to zrobić w suchym pomieszczeniu lub po prostu w piekarniku. Roślina ma szereg właściwości prozdrowotnych, a to dzięki substancjom aktywnym, takim jak alkaloidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, a także:

  • wiruso-, grzybo- i bakteriobójcze,
  • przeciwzapalne,
  • moczopędne,
  • żółciopędne.

Ponadto ziele jaskółcze również rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Nie bez powodu w aptekach są dostępne maści, w których jednym ze składników aktywnych jest właśnie ta roślina. Stosowanie glistnika przynosi świetne rezultaty, zarówno kiedy używa się go zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jego spożycie m.in. zapobiega powstawaniu kamieni, usuwa toksyny z organizmu, a także reguluje niedrożność przewodów żółciowych. Co ważne, roślina także przyspiesza przemianę materii, a więc może być stosowana wspomagająco podczas odchudzania. To jednak nie koniec dobroczynnych właściwości. Ogromnym atutem stosowania jaskółczego ziela jest to, że działa przeciwbólowo. To dlatego roślina była tak chętnie używana przez nasze prababki. Obecnie wraca do łask, niwelując bóle menstruacyjne, walcząc z wolnymi rodnikami, a także poprawiając pracę dróg moczowych.

Glistnik rośnie nie tylko w Europie, ale również w Azji i Ameryce Południowej. W naszym kraju można go spotkać na skrajach lasów, nad brzegami wód czy na łąkach. Najlepiej szukać go w miejscach, w których gleba jest wilgotna.

pexels.com

Jaskółcze ziele w problemach skórnych

Zastosowanie - jaskółcze ziele jest bardzo szerokie. Roślina nie tylko niweluje bóle miesiączkowe, ale również jest powszechnie stosowana przy różnego rodzaju schorzeniach skóry. Jest to prawdziwe zbawienie przy leczeniu kurzajek. Jest to bardzo proste. Wystarczy, że z łodygi glistnika pozyskasz sok mleczny. W tym celu przełam roślinę, a następnie posmaruj płynem kurzajkę. Pierwsze rezultaty zauważysz już po kilku dniach. Jest to idealna alternatywa dla tradycyjnej terapii, wykorzystującej ciekły azot. Podczas stosowania jaskółczego ziela musisz jednak uważać, aby sok nie dostał się do oczu, ani do ust. Do użytku wewnętrznego nadaje się jedynie suszone ziele.

Ziele na bóle brzucha

Stosowanie jaskółczego ziela na różnego rodzaju bóle jest bardzo powszechne. Jest to skuteczny sposób, ponieważ roślina wykazuje właściwości rozkurczowe. Można je również wykorzystać przy zaparciach, a także kolkach. Ziele przyspiesza bowiem perystaltykę jelit.

Napar i wywar z jaskółczego ziela

Przepisy na przygotowanie naparu i wywaru są bardzo proste. Jeżeli mowa o tym pierwszym, to potrzebujesz jedną łyżkę ziela. Wsyp ją do szklanki, a następnie zalej gorącą wodą. Napar zaparzy się po około trzydziestu minutach. Pamiętaj jednak o tym, że w tym przypadku liczy się regularność. Pij płyn trzy razy dziennie i nie przekraczaj limitu 100 ml.

pexels.com

Do przygotowania wywaru również potrzebujesz 1 łyżkę suchego ziela. Zalej ją jednak dwoma szklankami wrzącej wody i gotuj całość na małym ogniu przez około pięć minut. Po ostudzeniu płynu, odcedź go, pozbywając się ziół. Później pij 100 ml trzy - cztery razy dziennie.

Bardzo ważne jest to, że samo suszenie rośliny musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób, żeby ziele nie straciło swoich dobroczynnych właściwości. Możesz wykorzystać w tym celu również korzeń glistnika. Zioła trzeba ułożyć warstwowo, tak aby miały przewiew. Musi być w ciepłym i suchym miejscu, np. na strychu. Aby ułatwić sobie zadanie, ziele możesz wysuszyć także w piekarniku w temperaturze około 60 stopni C.

Pamiętaj również o tym, że roślinę warto zebrać w odpowiednim okresie. Najlepiej w czasie kwitnienia, a więc w maju albo w czerwcu, z kolei korzeń możesz zebrać wiosną albo jesienią.

Przeciwwskazania do stosowania jaskółczego ziela

Tak, jak w przypadku każdych ziół, ziele glistnika musi być stosowane z rozwagą. W nadmiarze może być bardzo szkodliwe, a nawet trujące, dlatego tak ważne jest to, żeby wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem. Zbyt duże spożycie rośliny może wywołać zapalenie wątroby lub ją uszkodzić.

pexels.com

Należy pamiętać również o tym, że jaskółcze ziele jest zabronione do stosowania przez kobiety w ciąży, ponieważ może mieć działanie poronne. Ponadto naparów z tego ziela nie powinny pić również osoby chore na jaskrę albo zaćmę, a także szczególną ostrożność powinny zachować kobiety karmiące piersią. Lepiej, aby także trzymały się z daleka od tego typu roślin.

Jeżeli chcesz stosować jaskółcze ziele, a przy tym jesteś w trakcie farmakoterapii, koniecznie skonsultuj swoją decyzję z lekarzem albo farmaceutą. Ważne jest również to, żeby z uwagi na toksyczne działanie nie stosować rośliny zbyt długo. Nie jest to odpowiednie zioło do codziennego popijania.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł