Jak czyścić złote kolczyki? Praktyczne wskazówki i domowe sposoby
Do przeczytania w ok. 4 min.
Jak czyścić złote kolczyki?
Kobieta kochają złotą biżuterię! Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ efektowne, błyszczące dodatki wspaniale uzupełniają każdą kreację. W szczególności dobrze się prezentują złote łańcuszki w towarzystwie kolczyków, które można uwidocznić, stawiając na finezyjne upięcie. Złoto sprawdza się zawsze - zarówno na co dzień, jako dodatek do biznesowej stylizacji, jak i podczas wielkich wyjść, do eleganckich kreacji.
Szalenie ważne jest jednak właściwe czyszczenie złotej biżuterii. Tylko odpowiednio pielęgnowane kolczyki będą się pięknie błyszczały. W zakamarkach osadzają się bowiem kurz, brud, a także resztki kosmetyków. Nie pomagają w tym również kamienie szlachetne, którymi często są wysadzane kolczyki. To dlatego należy o nie właściwie zadbać.
Podczas czyszczenia złota bądź ostrożna
Do czyszczenia złota potrzeba wprawy, a przede wszystkim wiedzy. To istotne, ponieważ złoto jest delikatnym, miękkim materiałem, który łatwo można zniszczyć. Czyszczenie złota domowymi sposobami nie jest skomplikowane, jednak wymaga finezji, uwagi i precyzji. Przede wszystkim nie używaj w tym celu twardych i ostrych przedmiotów, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię. Możesz czyścić złoto miękką ściereczką, np. z bawełny czy flaneli. Wiele osób wybiera do tego celu również szczoteczki z miękkim włosiem. Z tym jednak trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ mimo wszystko mogą być zbyt ostre. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem są ściereczki.
Aby wyczyścić złotą biżuterię, nie potrzebujesz dużej ilości wody. Tak naprawdę elementów z kamieniami czy drewnem w ogóle nie powinno się wkładać bezpośrednio do wody! Lepszym rozwiązaniem jest moczenie ściereczki w wodzie wymieszanej z odpowiednim detergentem, a następnie delikatne przemywanie powierzchni.
Płyn do mycia naczyń
Czym czyścić złoto? To ciekawe, ponieważ ten składnik na pewno masz w domu, a więc możesz z powodzeniem przystąpić do mycia kolczyków! Najlepszym rozwiązaniem jest użycie płynu do mycia naczyń, który jest delikatny i bezpieczny dla złota. Wymieszaj go z wodą, a także z około połową małej łyżeczki sody oczyszczonej. Całość rozpuść w ciepłej wodzie. Jeżeli masz złote kolczyki, które nie posiadają żadnych dodatkowych ozdób w postaci kamieni szlachetnych, włóż je do powstałego roztworu na około pół godziny. Następnie dokładnie oczyść powierzchnię przy użyciu ściereczki.
Jeżeli Twoje kolczyki są zdobione elementami drewnianymi lub kamieniami, musisz uzbroić się w cierpliwość. Maczaj ściereczkę w roztworze, a następnie dokładnie myj złotą powierzchnię. W miarę możliwości unikaj jednak namaczania newralgicznych miejsc z kamieniami.
Roztwór dokładnie spłucz z kolczyków, a następnie osusz biżuterię szmatką i wypoleruj złoto przy użyciu flanelki. Rób to, aż do momentu, gdy uzyskasz pożądany błysk.
Jak wyczyścić złoto sodą oczyszczoną?
Powyższy sposób również wymaga użycia sody oczyszczonej, jednak dość popularne jest zastosowanie tzw. papki z sody albo proszku do pieczenia. Wymieszaj proszek proporcjonalnie 1:1 z wodą. Najlepiej jest zastosować następujące proporcje: jedna łyżka wody i jedna łyżka proszku. Papkę wcieraj miękką ściereczką w zabrudzenia, a po pozbyciu się ich, koniecznie umyj kolczyki pod wodą i wytrzyj je do sucha.
Co z osadem na kolczykach?
Jeżeli Twoje kolczyki straciły swój dawny blask i wymagają gruntownego czyszczenia, możesz postawić również na sok z cytryny połączony z solą. Jest to sprawdzony sposób czyszczenia złota, który pozwoli Ci skutecznie pozbyć się nieestetycznego osadu. Oczywiście również wymaga to cierpliwości, a także uważnego czyszczenia kolczyków przy użyciu ściereczki. Jeżeli chcesz z kolei odświeżyć kolor złota, to możesz z powodzeniem przetrzeć biżuterię sokiem z cebuli, octem albo denaturatem.
Uważaj jednak na pastę do zębów! W niektórych poradnikach znajdziesz informacje, że możesz jej użyć. To spory błąd, ponieważ może ona zmatowić biżuterię, a nawet przebarwić delikatną powierzchnię.
Jeżeli Twoje kolczyki posiadają trwałe zabrudzenia, których nie możesz się pozbyć przy użyciu domowych sposobów, będziesz musiała oddać je do profesjonalnego czyszczenia. Jubiler wykorzystuje do tego myjkę ultradźwiękową. Jeżeli jednak uwielbiasz złotą biżuterię i posiadasz jej sporo, możesz również kupić taką myjkę do domowego użytku. W sieci można znaleźć tego typu urządzenia, które kosztują kilkaset złotych.
Jak dbać o złoto, żeby zawsze dobrze wyglądało?
Złota biżuteria jest niezaprzeczalnie piękna, jednak należy o nią odpowiednio zadbać, żeby zawsze doskonale się prezentowała. Regularne czyszczenie to jedno, jednak druga kwestia to codzienna ochrona i pielęgnacja biżuterii. Skup się na tym, żeby unikać konieczności walki z zabrudzeniami. Przede wszystkim czyszczenie złota powinno się odbywać regularnie, aby zapobiec powstawaniu głębszych zabrudzeń, które po prostu znacznie trudniej jest usunąć. Dobrym pomysłem jest również postawienie na regularne polerowanie kolczyków. Rób to ściereczką jubilerską przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy do roku.