Canva.com

Jak wybrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? To naturalna terapia nie tylko w trakcie snu

Czy wiesz, że w przypadku gdy kołdra obciążeniowa jest wybierana dla osoby dorosłej, zaleca się, by jej waga stanowiła od dziesięciu do piętnastu procent masy ciała tej osoby? Nieco inaczej ta zasada wygląda w przypadku młodszych użytkowników.

Ciała dzieci, które wciąż jeszcze się rozwijają, na pewno będą sobie gorzej radzić z wywoływanym na nie naciskiem, dlatego też koc wybierany dla osoby w wieku poniżej osiemnastu lat powinien stanowić równe 5% jej wagi. Cięższa kołdra nie musi być wcale lepsza. Obciążenie równowarte pięciu procent masy ciała dziecka okaże się w zupełności wystarczające do tego, by wykazać się leczniczym potencjałem.

Nie zmuszaj, nie namawiaj - dajcie sobie czas

Canva.com

Nie należy też od razu narzucać dziecku zbyt dużego rygoru, a już tym bardziej zmuszać go do przesypiania pod kołdrą obciążeniową całej nocy, co byłoby dla niego wręcz niebezpieczne. Do snu pod dodatkowym obciążeniem ciało musi się przyzwyczaić. Początkowo taki sen powinien trwać od dziesięciu do dwudziestu minut, po którym to czasie obciążenie należy zdjąć z działa dziecka na przynajmniej jedną lub wie godziny. Oczywiście krok też można ponowić w ciągu jednej nocy kilkukrotnie. Wymaga to jednak ciągłego czuwania przy łóżku dziecka. W żadnym wypadku nie wolno pozostawiać go samego, dopóki kołdra obciążeniowa przykrywa jego sylwetkę.

Nie tylko do snu

Co ciekawe kołdry obciążeniowe nie muszą być stosowane tylko i wyłącznie podczas snu. Dziecko może być nimi przykrywane, niekoniecznie nawet w całości, podczas wykonywania różnych czynności, takich jak np. odrabianie lekcji. Gdy maluch usiądzie na fotelu przy biurku, taką obciążeniową kołdrę wystarczy położyć na jakiś kwadrans lub pół godziny na jego kolanach. Jeżeli natomiast wywołany w ten sposób nacisk okaże się dla malca trudny do przejścia, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie ma on problemów z obniżonym napięciem mięśniowym.

Z czasem lżejsze kołdry obciążeniowe śmiało można zamienić na coś cięższego. O dziwo dzieci dość szybko się do nich przyzwyczajają, a wtedy dla ciągłego odczuwania efektu terapeutycznego potrzebują jednak większego nacisku.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł