Jak wygląda Święto Zmarłych w różnych państwach? Zupełnie inaczej niż w Polsce
Do przeczytania w ok. 2 min.
Święto Zmarłych w Europie
W większości państw europejskich zarówno Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny obchodzi się w podobny sposób jak w Polsce. Istnieją jednak małe różnice wynikające z odmiennej kultury i tradycji. W Czechach obchodzenie święta schodzi na dalszy plan i dlatego większość obywateli nie wspomina tego dnia zmarłych. We Francji na grobach nie zapala się zniczy, lecz składa się tylko kwiaty, a w Bułgarii polewa się groby winem, co ma symbolizować krew Jezusa Chrystusa. Na cmentarze przynosi się również czereśnie nazywane Zaduszkami Czereśniowymi.
Na Węgrzech msza święta połączona jest z wypominkami, czyli wypowiadaniem imion i nazwisk osób zmarłych, a w Irlandii i Wielkiej Brytanii, bardziej od Święta Zmarłych liczy się obchodzenie Halloween.
Święto Zmarłych na świecie
Zupełnie inaczej Święto Zmarłych obchodzi się w innych cywilizacjach kulturowych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Amerykę.
- W Meksyku obchodzi się Día de los Muertos. W czasie święta rodzina cieszy się, że zmarli są już poza światem doczesnym. Na ulicach wystawia się kolorowe kościotrupy, a piekarnie sprzedają tego dnia "chleb umarłych".
- W Boliwii obchodzi się Święto Czaszek. Według tradycyjnych wierzeń człowiek ma kilka dusz, dlatego mieszkańcy trzymają czaszki swoich krewnych w domach. Czaszki przekazywane są z pokolenia na pokolenie od wielu stuleci. W czasie Dia de Los Natitas – Święto Czaszek, wystawia je się przed dom, zakłada okulary, kapelusz i kładzie obok liście kokainy.
- W Peru rodzina się spotyka przy jednym stole i biesiaduje przez wiele godzin. Nad grobami można spotkać tancerzy i muzyków, którzy występują na cześć zmarłych.
- W Ekwadorze Święto Zmarłych to święto jedzenia. Rodziny wspólnie spożywają chleb guagua, który ma kształt dziecka oraz piją colada morada — napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców.