Materiał partnera

Jak zadbać o wzrok za kierownicą? Porady dla kierowców

Dobra widoczność na drodze to podstawa bezpieczeństwa, nie tylko dla kierowcy, ale także współpasażerów i wszystkich obecnych na drodze. Warto pamiętać, że codziennie prowadząc samochód spoczywa na nas duża odpowiedzialność, a konieczność zapewnienia bezpieczeństwa jest w naszych rękach! Poznaj porady, które pomogą Ci zadbać o wzrok za kierownicą. Zadbaj o siebie i tych, którzy spotkają Cię na drodze!

Po pierwsze odpoczynek

Wiedząc, że kolejnego dnia czeka Cię długa trasa samochodem, zawczasu zaplanuj odpowiedni odpoczynek. Zmęczenie organizmu przyczynia się nie tylko do osłabionej koncentracji i wydłużonego czasu reakcji, ale także może znacząco osłabić naszą spostrzegawczość i zdolności wzrokowe. 

Nie należy bagatelizować także krótkich tras pokonywanych codziennie np. z domu do pracy i w drodze powrotnej. Zawsze dbaj o to, by w przypadku dużego zmęczenia nie prowadzić samochodu. Czasami wystarczy kilka minut na świeżym powietrzu, aby zrelaksować się po całym dniu pracy. Z kolei po nieprzespanej nocy, zwłaszcza jeśli aktualnie cierpimy na przewlekłe zmęczenie, lepszym rozwiązaniem może być komunikacja miejska czy taksówka. Nie warto narażać ani siebie, ani współpasażerów na stres i kolizje. 

Po drugie regularne sprawdzanie

Tak jak co roku wykonujemy przegląd naszego samochodu, tak co najmniej raz w roku powinniśmy także dokonać przeglądu swojego stanu zdrowia. Warto udać się na badania przesiewowe do lekarza pierwszego kontaktu, a w kontekście zdrowych oczu także do okulisty.

Jako kierowca zapewne masz świadomość, jak ważne są sprawne oczy na drodze. Chcąc upewnić się, że Twoja jakość widzenia nadal jest na wysokim poziomie, wykonaj podstawowe badanie wzroku u okulisty z badaniem refrakcji włącznie. Bowiem ignorowanie pogarszającego się widzenia to nie tylko większy stres podczas prowadzenia samochodu, ale także istotne ryzyko zagrożenia zdrowia i życia.

Odpowiednie wsparcie wzroku kierowców

Mając dobry wzrok, należy o niego odpowiednio dbać. Po całym dniu pracy biurowej, w której to spędzamy godziny przed ekranem, nasze oczy nawet pomimo wyspania i tak mogą być zmęczone. W takiej sytuacji wsparcie mogą zapewnić krople nawilżające do oczu. Warto także pamiętać o regularnych i systematycznych przerwach od komputera.

Natomiast jeśli zostanie zdiagnozowana wada wzroku, konieczne jest włączenie sposobu korekcji rekomendowanego przez specjalistę. Wśród metod korekcji wady wzroku najczęściej wymienia się okulary korekcyjne. Po badaniu okulistycznym otrzymamy receptę na szkła idealnie dopasowane do nas, z którą należy udać się do optyka. Ten specjalista dobierze dla nas odpowiednie soczewki okularowe i oprawki, co nie tylko podniesie komfort życia, ale także zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Jeśli szukasz doświadczonego optyka, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Warto także wiedzieć, że diagnoza wady wzroku to nie wyrok. Czasami noszenie okularów korekcyjnych może być zalecone w wybranych momentach np. tylko do prowadzenia samochodu czy czytania. Co więcej, obecnie dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, wiele produktów coraz lepiej odpowiada na potrzeby konsumentów, w tym kierowców. Przykładowo, jeśli na co dzień do prowadzenia samochodu nosimy okulary sportowe, charakteryzujące się większą krzywizną oprawy, to nawet takie okulary jesteśmy w stanie dopasować do swojej wady wzroku. Obecnie dostępne są także okulary przeciwsłoneczne dla kierowców, fotochromowe czy progresywne (te ostatnie mogą być także przeciwsłoneczne lub fotochromowe). Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/okulary-dla-kierowcow-komfort-i-bezpieczenstwo/.

Podsumowując, warto podkreślić to, co może wydaje się oczywiste - dobra i wysoka jakość widzenia to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Nie możemy przez nasze zaniedbanie ryzykować życia bądź zdrowia naszego, współpasażerów czy innych, którzy spotykają nas na drodze. W dzisiejszych czasach dostępny jest cały szereg narzędzi, które wspierają prawidłowe widzenie także u kierowców. Aby z nich skorzystać, zacznij od początku. Wykonaj badanie okresowe i poznaj stan swojego wzroku. Następnie skorzystaj ze wsparcia specjalistów adekwatnie do kondycji Twojego wzroku. 

Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł