Jak założyć kolczyki? Poznaj najpopularniejsze rodzaje zapięć kolczyków
Do przeczytania w ok. 3 min.
Jak założyć kolczyki?
Rodzaj zapięcia kolczyków ma ogromne znaczenie! Ta kwestia determinuje, jak się je zakłada, a także czy są wygodne. To najczęściej zależy od indywidualnych preferencji konkretnej osoby. Jedne panią wolą, kiedy ozdoba przylega do płatka ucha, inne kiedy luźno z niego zwisa. Piękna biżuteria nie zawsze jest funkcjonalna. Podczas jej wyboru warto zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, taki jak osadzenie kamieni, wielkość i waga kolczyków, a także typ zapięcia.
Wiele pań już po włożeniu kolczyka wie, czy ten konkretny model jest dla nich odpowiedni. Jeżeli zatem masz taką możliwość, to przymierz kolczyki w sklepie. Daje to również możliwość, dokładnego przejrzenia się rodzajowi zapięcia. Poniżej przedstawiamy dostępne typy, co pomoże Ci uniknąć w przyszłości zawodu, za to sprawi, że będziesz podejmować świadome decyzje.
Typ zapięcia kolczyków - sztyft
Zapięcie stosowane w wielu kolczykach to tzw. sztyft. To niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością. Kolczyk składa się w takiej sytuacji m.in. z cienkiego drucika, który przekłada się przez dziurkę w uchu, a następnie zapina specjalną zatyczką, która może mieć różnorodny kształt.
Kolczyki zapinane na sztyft także mogą posiadać kamienie szlachetne, które je zdobią. Co ciekawe, dekoracja może mieć dowolny kształt i rozmiar, ponieważ jest to zapięcie sprawdzone i uniwersalne, które może sporo utrzymać. Często są to jednak drobne propozycje, które są wybierane jako pierwsza para kolczyków dla małych dziewczynek.
W przypadku tego typu zapięcia mamy do czynienia z bardzo komfortowym rozwiązaniem. To absolutnie ponadczasowy klasyk, który sprawdza się w każdej sytuacji, będzie również dobrym wyborem dla osób aktywnych.
Kolczyki przeciągane
To ozdoba, która jest dosłownie przeciągana przez płatek ucha. W tym przypadku dodatkowe zapięcie, a więc zatyczka są zupełnie niepotrzebne. Ozdobę po prostu przekłada się przez dziurkę i ciągnie do odpowiedniego momentu. Najczęściej z ucha z obu stron zwisa dekoracyjny, cienki łańcuszek. Przy tego typu wiszących kolczykach warto wziąć pod uwagę, jaki tryb życia prowadzi konkretna osoba. Na pewno nie sprawdzą się one podczas aktywności fizycznej. Trzeba je również ściągać do snu. Są jednak idealnym wyborem na każdą imprezę, również na eleganckie przyjęcie.
Bigiel angielski
Temat piercingu jest cały czas żywo omawiany w przestrzeni publicznej. W końcu kolczyki nie wychodzą z mody. Jednym z dość popularnych rodzajów zapięć jest tzw. bigiel angielski. Przez dziurkę w płatku ucha przekłada się zagięty sztyft, a następnie zatrzaskuje się go, dzięki metalowemu zabezpieczeniu, tzw. klapce. Jest to bardzo subtelne zapięcie, które sprawdza się także w drobnych kolczykach.
Bigiel otwarty i zamknięty
Na rynku biżuterii bardzo dużą popularnością cieszy się także tzw. bigiel otwarty. Przez dziurkę w uchu przekłada się zagięty, metalowy sztyft. Jest to bardzo powszechnie stosowane zapięcie w kolczykach wiszących. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jak sama nazwa wskazuje, jest on otwarty. To oznacza, że nie ma żadnego dodatkowego zapięcia, a więc dość łatwo można zgubić taką biżuterię.
Alternatywą jest bigiel zamknięty. Wygląda bardzo podobnie do poprzedniej wersji, jednak posiada zabezpieczenie w postaci wygodnego zamknięcia. Zapięcie zahacza się o pętelkę, co zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo i niweluje ryzyko zgubienia ozdoby. Jest to niezwykle subtelne rozwiązanie, które doskonale prezentuje się w przypadku zarówno małych, jak i dużych kolczyków.
Zatrzask
Lubisz nosić kolczyki w typie koła? W takim razie na pewno wiesz, jak wygląda zapięcie typu zatrzask, które jest zazwyczaj stosowane w szerokich okręgach. W tego typu biżuterii stosuje się wbudowany nawias, a także sztyft z zagięciem, który blokuje się po przełożeniu biżuterii przez ucho. Jest to trwałe, a przede wszystkim bardzo bezpieczne zapięcie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w zależności od materiału, z jakiego całość została wykonana, zagięcie może się deformować. W takiej sytuacji trzeba je ręcznie odkształcić, przywracając mu dawną, właściwą formę.