Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jesienna nalewka dziadka Henia z wiśni. Oto tajemny przepis
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas swoimi skarbami - soczystymi owocami i aromatycznymi ziołami. Jednym z najsmaczniejszych sposobów, aby cieszyć się niesamowitymi smakami tego sezonu, jest przygotowanie domowej nalewki. A dzisiaj podzielimy się z Wami tajemnym przepisem na jesienną nalewkę dziadka Henia z wiśni, która rozgrzeje serca i podniebienia.
Nalewki od wieków były rozpieszczającym rytuałem naszych przodków. Ich sekretem był czas i miłość, jakie wkładali w ich przygotowanie. Dziadek Henio, nasz bohater, to człowiek z pasją i z ogromnym doświadczeniem w kuchni. Jego przepis na jesienną nalewkę z wiśni został przekazany z pokolenia na pokolenie i teraz chcemy się nim z Wami podzielić.
Składniki
- 1 kg dojrzałych wiśni
- 500 g cukru
- 750 ml czystego, dobrej jakości wódki
- 1 laska wanilii
- 3 goździki
- Skórka otarta z jednej pomarańczy
- Duży słoik o pojemności około 2 litrów
Przygotowanie
- Wiśnie dokładnie umyjemy i oczyszczamy z pestek. Możemy to zrobić tradycyjnie, rozcinając każdą wiśnię i wyjmując pestkę, ale jeśli chcemy zaoszczędzić czas, możemy też skorzystać z wykałaczek i wydłubać pestki w ten sposób.
- Do przygotowanego dużego słoika wkładamy oczyszczone wiśnie, a następnie dodajemy cukier.
- W drugim naczyniu mieszamy ze sobą wódkę, wanilię, goździki oraz skórkę otartą z jednej pomarańczy. Całą mieszankę zalewamy naszymi wiśniami.
- Słoik szczelnie zamykamy i delikatnie potrząsamy, aby składniki dobrze się połączyły.
- Umieszczamy słoik w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie lub w spiżarni, gdzie nasza nalewka będzie mogła odpocząć przez co najmniej 2 miesiące. Pamiętajmy, że im dłużej będziemy cierpliwie czekać, tym smak naszej nalewki będzie bardziej intensywny i zbalansowany.
- Co jakiś czas warto odwrócić słoik do góry nogami, aby składniki równomiernie się przemieszały.
- Po upływie czasu oczekiwania, nasza nalewka jest gotowa do podania! Możemy przecedzić ją przez gazę, aby pozbyć się wszelkich resztek owoców i przypraw. Po przecedzeniu możemy przełożyć ją do ozdobnych butelek i podarować naszym bliskim lub po prostu cieszyć się nią samemu.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Nalewka z pomarańczy idealna nie tylko na Święta
Nalewka z pomarańczy to doskonały sposób na przygotowanie pysznego i aromatycznego trunku, który sprawdzi się o każdej porze roku. Bez względu na sezon, nalewka z pomarańczy zawsze cieszy się dużą popularnością i jest idealnym dodatkiem do różnych okazji. Wiosną i latem możesz podawać ją z lodem i świeżą miętą, natomiast jesienią i zimą warto dodać goździki, cynamon oraz wanilię, aby nadać jej wyjątkowego charakteru.
Jak ekologicznie wykorzystać pestki wiśni w domu i ogrodzie
Czy wiesz, że pestki wiśni, które często wyrzucamy, mogą być niezwykle wartościowe? Te małe, twarde nasionka mają wiele zastosowań, zarówno w kuchni, jak i w domowych sposobach pielęgnacji. Zdradzamy ciekawostki na temat pestek wiśni oraz pomysły, jak możesz je wykorzystać w praktyce.
Nalewka z pigwy na spirytusie. Oto przepis dziadka Heńka
Nalewka z pigwy to nie tylko smaczny, ale i zdrowy alkohol, który zawiera mnóstwo witamin, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego i reguluje poziom cholesterolu we krwi. JJej przygotowanie jest proste, ale potrzeba cierpliwości, aby jej skosztować po raz pierwszy. Jak ją zrobić? Poniżej znajduje się dokładny przepis.