Canva

Tylko brzydko wygląda? Niestety nie! Uważaj na kamień nazębny!

Czy wiesz, skąd się bierze kamień nazębny i jak należy go usuwać? A przede wszystkim, dlaczego trzeba to robić? Czy taki osad, może być niebezpieczny? Koniecznie sprawdź, część informacji może Cię porządnie zaskoczyć!

Kamień nazębny — dlaczego to problem?

Przez kamień może dochodzić do problemów z dziąsłami, są podrażnione, zaczerwienione i odsłaniają większą część zęba, niż to konieczne.

Kolejny problem to brzydki zapach z ust, ponieważ przez osad trudniej usunąć resztki gromadzącego się jedzenia, które zaczynają brzydko pachnieć.

Ostatni, bardzo ważny problem, to zagrożenie próchnicą. Znowu te nieszczęsne resztki jedzenia, które psują się pełne bakterii.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Na początku na zębach pojawia się miękki, łatwy do usunięcia osad. Dopiero po jakimś czasie zaczyna się mineralizować, zastygać.

Canva

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Przede wszystkim musisz dbać o higienę jamy ustnej. Regularnie szczotkować zęby i używać nitki dentystycznej. Jeśli masz skłonność do kamienia, ogranicz kawę i herbatę i alkohol.

Stara się też używać płynów do płukania ust. Pomocne mogą być też szczotek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych lub irygator. W przypadku irygatora lepiej zainwestować w dobry, lecz droższy model.

Jak usuwać kamień nazębny

Lepiej nie próbuj usuwać kamienia domowymi sposobami. Niedoświadczona osoba może w ten sposób uszkodzić sobie zęby.

Niedoświadczona osoba może w ten sposób uszkodzić sobie zęby.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł