Materiał partnera

Kiełbasa wiejska - przepis na sprawdzoną domową kiełbasę swojską

Nie od dziś wiadomo, że Polska słynie z doskonałej swojskiej kiełbasy wiejskiej. Smak tego mięsnego wyrobu znany jest niemal na całym świecie. W sezonie letnim ciężko nam wyobrazić sobie grilla bez pysznej, aromatycznej kiełbaski. W czym tkwi jej sekret? Na to pytanie odpowiemy w artykule, a dodatkowo podpowiemy, jak przygotować własną wyborną swojską kiełbasę!

Dlaczego tak kochamy swojską kiełbasę?

Wiejska kiełbasa doceniona została za swój wybitny smak, który zawdzięcza tradycyjnym recepturom i naturalnym metodom produkcji. Nic dziwnego, jest niezwykle aromatyczna, krucha, odpowiednio doprawiona i smakuje wyśmienicie pod każdą postacią. Ugotowana, pieczona, czy smażona uznawana jest za prawdziwy rarytas. Kiełbasa to przekąską, która gości na naszych stołach podczas każdych świąt. Idealnie komponuje się z sałatkami, czy innymi zimnymi przekąskami. Może stanowić dodatek do wielu dań - zapiekanek, makaronów, bigosu, czy lecza. Ale nie czarujmy się, kiełbasa wiejska najlepiej smakuje na gorąco - smażona na ognisku lub grillu. To dopiero uczta dla podniebienia! Prawdopodobnie, to właśnie ta jej wersja zyskała sobie grono najwierniejszych fanów. Kiełbasa wieprzowa to produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Wyśmienite wędliny, a w tym kiełbasę wiejską, znajdziecie w sklepie internetowym Schronisko Bukowina, a wszystko to w rozsądnych cenach!

Jak zrobić kiełbasę swojską?

Domowa kiełbasa wiejska to prawdziwy przysmak. Pozbawiona wszelkich polepszaczy, konserwantów i barwników smakuje znakomicie. Tę pyszną wędlinę bez zbędnych dodatków możemy przygotować sami w domu. Jedyne czego będziemy potrzebować to nadziewarka do kiełbas lub specjalna przystawka do maszynki do mięsa. Zobaczcie, jak to się robi! Poniżej przedstawiamy Wam prosty przepis.

Materiał partnera

Do przyrządzenia domowej kiełbasy będziemy potrzebować następujących składników:

  • 5 kg chudego mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki
  • 2 kg tłustego mięsa wieprzowego, boczku
  • 1,5 kg mięsa wykrojonego z wieprzowej golonki
  • 30 g pieprzu
  • 30 g czosnku granulowanego
  • 60 g soli kuchennej
  • 60 g peklosoli
  • 300 ml przegotowanej wody
  • 8 m jelit wieprzowych

Przygotowanie:

Mięso starannie myjemy pod zimną wodą, a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Chude mięso mielimy na sitku o dużych oczkach, tłuste mięso na oczkach o średnicy około 4 mm, a golonkę na oczkach o średnicy 3 mm.

Chude mięso umieszczamy w osobnej misce i dodajemy do niego połowę pieprzu, soli, czosnku, peklosoli i wodę. Rękami wyrabiamy je do uzyskania kleistej masy. Tę samą czynność powtarzamy z mięsem tłustym.

Łączymy oba rodzaje mięsa i wyrabiamy do momentu, aż uzyskamy jednolitą masę. Kiedy ją otrzymamy, nadziewamy nią jelita za pomocą nadziewarki lub maszynki do mięsa. Przy napełnianiu masą jelita, należy uważać, aby nie powstawały bąble powietrza. Ładne pęta kiełbasy uzyskamy, jeśli co 30 cm jelito okręcimy. Tak przygotowany wyrób wieszamy na kiju i odstawiamy do wędzenia.

Jak wędzić kiełbasę swojską?

Na początku kiełbasę suszymy przez pół godziny w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Tę czynność wykonujemy przy otwartym kominie, aby wędlina odparowała i obeschła. Kiedy kiełbasa wyschnie, zamykamy wędzarnię i wędzimy ją dymem w temperaturze 55-60 stopni przez około 1,5 godziny. Podczas wędzenia musimy zadbać o to, by kiełbaski były równomiernie uwędzone, dlatego należy przekładać kije, na których się znajdują. Po tym czasie wędlina zyskuje odpowiednią barwę i możemy przystąpić do jej pieczenia. Zwiększamy temperaturę w wędzarni do 80-90 stopni i pieczemy do momentu, aż wysokość temperatury wewnątrz kiełbasy wyniesie 72 stopnie. Tak przyrządzoną kiełbaskę wyjmujemy z wędzarki, studzimy i możemy się nią zajadać.

Gdzie kupić prawdziwą swojską kiełbasę?

Materiał partnera

Kiełbasa wiejska dostępna w sklepie SchroniskoBukowina.pl

Żyjemy w czasach, w których żywność wypełniona jest sporą ilością chemicznych dodatków i substancji negatywnie wpływających na nasze zdrowie. Kiełbasy swojskie, które oferują nam zwykłe sklepy, często nie mają nic wspólnego z domowymi wędlinami i do tego są bardzo drogie. Gdzie zatem znaleźć pyszną kiełbasę wiejską bez konserwantów? Wyjątkowo smaczne, kruche kiełbaski swojskie, pozbawione sztucznych dodatków, dostępne są w sklepie online Schronisko Bukowina. To właśnie tam możecie dostać zdrowe wędliny, które świetnie sprawdzą się zarówno na kanapkę, obiad, jak i na grilla.

Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł