Kolczyki złote - jak o nie dbać?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Jak dbać o złote kolczyki?
Kolczyki złote wymagają szczególnego podejścia - mimo że złoto jest bardzo trwałym metalem szlachetnym. Musisz pamiętać, aby odpowiednio je przechowywać, jak również pielęgnować.
Pierwszą i bardzo istotną kwestią jest to, abyś zdejmowała kolczyki po przyjściu do domu. Odwdzięczą Ci się za to z nawiązką. Dom, to w końcu nie tylko oaza spokoju, ale również szereg obowiązków w trakcie których możesz je uszkodzić. Gotowanie, pranie, sprzątanie - te wszystkie czynności nie pozostają obojętne dla złota.
Nie bez znaczenia pozostaje także to, abyś absolutnie nie zakładała ich w trakcie kąpieli. Mycie włosów, a następnie układanie fryzury może istotnie przyczynić się do ich niszczenia. Nie bez znaczenia pozostaje później przebieranie się czy stosowanie perfum.
Kiedy stawiasz na przykład na kolczyki wiszące, to staraj się sięgać po nie w letnie miesiące. Na próżno wówczas o czapki czy też szaliki, które mogą skutecznie je uszkodzić. Zimą wybieraj modele na sztyfcie lub małe, które utrzymują się blisko ucha.
Jak przechowywać złote kolczyki?
Kolejnym krokiem do tego, aby utrzymać złote kolczyki w dobrej kondycji, jest ich właściwe przechowywanie. Bardzo dobrym sposobem na to, aby ich nie uszkodzić, jest zakup wyściełanej odpowiednimi materiałami (jedwabiem lub aksamitem) szkatułki na biżuterię. Wówczas będziesz miała gwarancję, że kolczyki będą stale na dedykowanym im miejscu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli - od bardzo rozbudowanych, po minimalistyczne, więc na pewno znajdziesz pośród nich skrojony na miarę swoich potrzeb. Wśród nich zarówno ze skrytkami, szufladkami etc.
Pamiętaj, aby złote kolczyki przechowywać z dala od sztucznej biżuterii. Ta ma tendencję do pokrywania się szybko nieestetycznym nalotem, który może się na nie przenieść.
Jak czyścić złote kolczyki domowymi sposobami?
Istnieje wiele domowych sposobów z pomocą których Twoje złote kolczyki będą lśnić. Zanim jednak przystąpisz do działania, bardzo ważne jest to, abyś odpowiednio się do niego przygotowała. W praktyce oznacza to inwestycję w delikatną szmatkę, bądź też ściereczkę. Przyda się również szczoteczka do zębów - koniecznie o miękkim włosiu. Teraz przyszedł czas na to, abyś postawiła na wybraną przez siebie metodę. Do wyboru masz między innymi sięgnięcie po potencjał roztworu sody oczyszczonej. Aby go przygotować, należy połączyć ją z wodą w proporcji 1:1. Następnie nanieść powstałą papkę na złote kolczyki i pozostawić na ok. kwadrans. Po tym czasie trzeba ją spłukać ciepłą wodą, a na koniec wypolerować kolczyki miękką szmatką.
Równie dobrze sprawdzi się pasta do zębów. Pamiętaj jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności! Przede wszystkim zapomnij o tej, która zawiera granulki, ponieważ te skutecznie mogą zarysować złoto. Nanieś pastę na szczoteczkę i delikatnie pocieraj każdy kolczyk - staraj się dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków. Na koniec spłucz pastę ciepłą wodą, wysusz kolczyki i wypoleruj je szmatką.
Możesz z powodzeniem wykorzystać także moc płynu do mycia na naczyń. Przygotuj roztwór. W tym celu chwyć po ciepłą wodę i napełnij nią do połowę szklankę. Dodaj kilka kropel płynu. Do powstałego roztworu wrzuć kolczyki i pozostaw je do czasu, aż zauważysz, że będą już czyste. Wyjmij je, opłucz pod bieżącą wodą, osusz i wypoleruj.
Znakomicie w walce z zanieczyszczeniami na złotych kolczykach radzi sobie sok z cytryny. Wystarczy, że przekroisz owoc na pół i jedną z połówek zaczniesz pocierać złote kolczyki. Pamiętaj o tym, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pozostaw je na kilka godzin, a następnie opłucz pod bieżącą wodą, wysusz i wypoleruj.
Możesz także wykorzystać właściwości płynu do czyszczenia biżuterii złotej, który zakupisz w dobrym salonie jubilerskim. Sięgając po te dobrej jakości, nie musisz obawiać się o to, że złote kolczyki ulegną uszkodzeniu. Pamiętaj jednak o tym, aby postępować zawsze zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta.