Napar z tych owoców zadba o nasz układ krwionośny. Koniecznie spróbuj!
Do przeczytania w ok. 1 min.
Dawniej ludzie doceniali głóg, głównie z uwagi na jego lecznicze właściwości. Wierzono, że roślina posadzona na miedzy między polami, ochroni rośliny uprawne przed wpływem szkodników - z tego powodu najczęściej można było ją spotkać właśnie przy polach. Jak zatem wykorzystać owoce głogu w kuchni?
Owoce głogu - do czego je stosować?
Owoce mogą posłużyć nam do przygotowania znakomitej nalewki. Choć nie jest zbyt popularna, to ma swoich wielbicieli. Wytwarza się ją podczas maceracji owoców głogu w wysokoprocentowym alkoholu. Głóg sprawdza się także jako surowiec do przetworów. Konfitura albo dżem głogowy może być doskonałą alternatywą dla konfitury z dzikiej róży - ma niemal identyczny smak. Kolejnym popularnym sposobem na wykorzystanie owoców głogu jest przyrządzenie z nich herbaty bądź naparu. Należy je wcześniej ususzyć, a z rozdrobniony susz zalać gorącą wodą. Taki napar ma zbawienny wpływ na układ krwionośny z uwagi na sporą zawartość flawonoidów.
Sok głogowy
Świeżo wyciskany sok z głogu ma dość charakterystyczny cierpko-kwaśny smak. Mimo że nie smakuje każdemu, to warto od czasu do czasu po niego sięgać, gdyż ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Aby zrobić taki napój, najpierw trzeba umyć owoce i usunąć z nich pestki. Potem przepuścić je przez sokowirówkę. Otrzymany płyn można dosłodzić miodem do smaku.