Canva

Czytasz ulotkę i myślisz, że przepisano Ci zły lek? Niekoniecznie!

Zdarza Ci się czytać ulotkę i być w szoku? Zastosowanie leku jest zupełnie inne niż Twoja przypadłość? Co można zrobić w takiej sytuacji? A może to nie jest żaden błąd i tak właśnie powinno być. Koniecznie poczytaj o off-label.

Co to znaczy off-label

To zastosowanie leku w inny sposób niż ten, podany w oficjalnej ulotce. Na przykład lek przeznaczony do uszu zakrapla się do oka, podaje się zupełnie inną dawkę niż wyznaczona w ulotce lub podaje lekarstwo osobie karmiącej piersią, mimo że oficjalnie nie ma informacji, która by na to pozwalała.

Lek dla dorosłych dla dziecka?

Bardzo często nie ma oficjalnych badań, które pozwoliłby na umieszczenie odpowiednich informacji na ulotce. Czy to znaczy, że nie można podać takich lekarstw dziecku? Nie, można. Lekarz wie, jaka jest bezpieczna dawka dla dziecka, nawet jeśli nie jest to napisane w ulotce.

Canva

Czy lekarz ma prawo do takiego przepisanie leku?

Tak, oczywiście, że tak. Przeprowadzenie oficjalnych badań jest kosztowne i zajmuje dużo czasu, dlatego często, chociaż osoby z wykształceniem medycznym znają inne zastosowanie leku, to nie ma szans na to, że szybko zostanie wprowadzona korekta w ulotce.

Co zrobić, jeśli martwimy się, czy lek jest prawidłowo przepisany?

Pierwsze co można zrobić, to skontaktować się z przychodnią i lekarzem, który przepisał lek — lekarz powinien rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jeśli kontakt z lekarzem nie jest możliwy, dobrze jest poradzić się farmaceuty. Wykwalifikowane osoby pracujące w aptece znają zastosowanie leków off-label.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł