Canva.com

Ogród pełen chwastów. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Dla wielu miłośników ogrodnictwa, chwasty są utrapieniem oraz wrogiem, z którym prowadzą nierówną walkę. Czy jednak faktycznie wszystkie chwasty trzeba zwalczać? Nie! Miłośnicy naturalnego piękna wiedza doskonale, że piękny ogród to naturalny wygląd i chwasty, które mogą się świetnie sprawdzić jako kolorowa dekoracja.

Dlaczego warto przestać zwalczać chwasty, a zacząć doceniać ich piękno oraz korzyści związane z ich obecnością w ogrodzie?

Bo niedoceniane chwasty mogą się okazać niezwykle ważnym składnikiem ekosystemu. Nie brak w ich gronie takich roślin, które mogą w rewelacyjny sposób wpływać na glebę, zatrzymywać w niej wodę lub dostarczać jej wielu niezbędnych składników odżywczych.

Chwasty, traktowane jako zagrożenie dla uporządkowanych grządek, mogą się też okazać niezwykle pożytecznymi roślinami. Babka, rumianek czy pokrzywa to tylko wybrane chwasty, które rewelacyjnie radzą sobie jako rośliny lecznicze. Nie brak też chwastów, które spokojnie można włączyć do swego menu.

Jakie rośliny jadalne mogą się zatem pojawić w naszych ogrodach?

W tym gronie znajduje się m.in. mniszek lekarski, często wykorzystywany jako naturalna przyprawa do surówek oraz sałatek. Innym chwastem, który może spokojnie zagościć na naszych talerzach, jest komosa, dość często porównywana ze szpinakiem.

Chwasty mogą okazać się nie tylko wartościowymi, ale i pięknymi roślinami. W naszym ogrodzie mogą one odegrać istotną rolę, zarówno jako naturalna ozdoba, jak i rośliny, które będziemy mogli w praktyczny sposób wykorzystać w swym codziennym życiu. Warto pamiętać o niezwykłych właściwościach niepozornych i niedocenianych chwastów, warto też nauczyć się z nich korzystać w taki sposób, by stały się one naszymi największymi sprzymierzeńcami.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł