Kuna
Canva.com

Jak pozbyć się kuny ze swojego ogrodu?

Kuny domowe często pojawiają się na jesień w ogrodach, aby znaleźć bezpieczne schronienie, np. w składziku z drewnem. Niestety kuny mogą wyrządzić wiele szkód i mogą być także agresywne dla ludzi. Co zrobić, aby skutecznie się ich pozbyć z ogrodu?
Reklama

Kuny domowe to zwierzęta futerkowe, które bardzo chętnie osiedlają się tam, gdzie jest człowiek. Bardzo lubią takie miejsca jak: strych, poddasze, stodoła, ogród. Warto wiedzieć, że żyją nawet do 10 lat i na co dzień żywią się gryzoniami oraz nietoperzami.

Czy kuna jest szkodliwa?

Kuny nazywane są także kamionkami. Wielkością przypominają niedużego kota. Bardzo szybko się przemieszczają i jeśli zamieszkają w pobliżu naszego domu, to bardzo szybko poczujemy zapach zgnilizny. Kuny zazwyczaj do swojej kryjówki znoszą martwy pokarm. Są szkodliwe i niebezpieczne, bowiem często stają się agresywne dla ludzi i innych zwierząt. Chętnie przegryzają różna kable i gryzą, co będzie w zasięgu ich ostrych zębów.

Kilka sposobów na pozbycie się kuny z ogrodu

Kuna
Canva.com
Reklama

Pierwszym skutecznym pomysłem jest rozbite jajko. Kuny wprost nienawidzą zapachu jajek. Ważne jest, aby przed umieszczeniem w kryjówce kuny nie dotykać gołymi rękami skorupki. Kuny z łatwością wyczują zapach człowieka i wtedy mogą stać się jeszcze bardziej agresywne.

W ogrodzie możemy także rozrzucić sierść psa lub naszego kota. Te futrzaki bardzo nie lubią towarzystwa innych zwierząt, więc będą szukać nowego schronienia w obawie przed psami lub kotami. Pamiętajmy jednak, że kuny bardzo się przyzwyczajają do zapachów, więc mogą po jakimś czasie ignorować obecność sierści.

W wielu sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne żywołapki. Wystarczy, że do środka pułapki włożymy chleb z miodem, a kuna chętnie wejdzie do klatki. Jeśli uda nam się ją złapać, to ważne, aby wywieźć ją, np. do lasu.

Skuteczne będą także odstraszacze zapachowe i dźwiękowe na kuny domowe. Te pierwsze są bogate w specjalny preparat zapachowy, który odstrasza kuny. Nieproszonych gości może także wystraszyć odgłos borsuka.

W wielu sklepach dostępne są także elektryczne odstraszacze. To rozwiązanie dobre dla właścicieli samochodów. Kuny lubią ciepło, które wydziela silnik samochodu i chętnie zamieszkują pod maską.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama