Rabata z kwitnącymi kwiatami w ogrodzie, niektóre z nich mogą być śmiertelnie niebezpieczne
Canva.com

Uważaj na te rośliny ogrodowe, są trujące! 5 niebezpiecznych kwiatów z twojego ogrodu

Ogród to miejsce, które kojarzy nam się ze spokojem, odpoczynkiem i relaksem. Wydaje się być bezpieczne dla nas i naszych dzieci. Okazuje się jednak, że kierując się walorami estetycznymi, sadzimy tam rośliny, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Oto pięć pięknych kwiatów ogrodowych, których spożycie może mieć fatalne skutki.
Reklama

Trujące kwiaty ogrodowe

Wybierając rośliny do ogrodu, często przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd — wybieramy te z okazałymi kwiatami, o pięknym zapachu lub o ciekawym pokroju liści. Niestety nie zawsze atrakcyjny wygląd idzie w parze z bezpieczeństwem. Okazuje się, że wiele popularnych kwiatów, które chętnie sadzimy w przydomowych ogrodach, zawiera silne trucizny. Spożycie niektórych z nich w większych ilościach może prowadzić nawet do śmierci. Świadomość zagrożenia jest szczególnie ważna w przypadku, kiedy w ogrodzie bawią się dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi, a może dojść do tragedii. 

Reklama

Oto pięć pięknych kwiatów ogrodowych, które są silnie trujące:

Bieluń dziędzierzawa

Bieluń (datura) to roślina, która przepięknie wygląda, ale jest silnie trująca! Zawiera alkaloidy tropanowe, które mogą wywoływać omamy słuchowe i zaburzenia wzroku, a nawet chwilową utratę widzenia. Dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest spożycie zaledwie 15 nasion datury.

Bieluń - piękny kwiat, który jest silnie trujący.
Canva.com

Konwalia majowa

Konwalia majowa to jedna z najbardziej toksycznych roślin, które rosną w ogrodach i parkach. Urocze kwiaty konwalii o oszałamiającym zapachu są śmiertelnie niebezpieczne! Nawet woda z wazonu z tymi pięknymi kwiatami może być śmiertelną trucizną.

Reklama

Trujące są także czerwone owoce konwalii, które zawierają silne glikozydy nasercowe. Ich spożycie może skończyć się śmiercią. 

Delikatne kwiatki konwalii to groźna trucizna
Canva.com

Ostróżka ogrodowa

Ostróżka to piękna roślina kwitnąca latem, chętnie sadzona na kwiatowych rabatach. Niestety cała roślina, pomimo efektownego wyglądu, jest silnie trująca. Jej spożycie może wywoływać wymioty, zaburzenia widzenia i oddychania. Dawniej z ostróżek pozyskiwano  substancje wykorzystywane do zwalczania karaluchów i moli.

Reklama
Niebieskie ostróżki - mimo pięknego wyglądu są bardzo trujące
Canva.com

Zimowit jesienny

Zimowit to piękny jesienny kwiat, który zawiera kolchicynę. Jej spożycie w ekstremalnych przypadkach może być śmiertelne, ponieważ prowadzi do paraliżu układu oddechowego. Mniejsze dawki mogą doprowadzić do spadku ciśnienia krwi, obniżenia temperatury ciała i wystąpienia krwawych biegunek. 

Kwitnące zimowity przypominają krokusy, jednak są większe.
Canva.com

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny to roślina, która jest w całości trująca. Przy zatruciu w łagodnych przypadkach występują mdłości, wymioty, zaburzenie widzenia, a nawet paraliż. Spożycie dużej ilości miłka powoduje zatrzymanie akcji serca, które kończy się śmiercią.

Kwitnący miłek wiosenny - wbrew nazwie jest bardzo niebezpieczny
Canva.com

WAŻNE! W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a w ciężkim przypadku wezwać pogotowie.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama