Uważaj na te rośliny ogrodowe, są trujące! 5 niebezpiecznych kwiatów z twojego ogrodu
Do przeczytania w ok. 2 min.
Trujące kwiaty ogrodowe
Wybierając rośliny do ogrodu, często przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd — wybieramy te z okazałymi kwiatami, o pięknym zapachu lub o ciekawym pokroju liści. Niestety nie zawsze atrakcyjny wygląd idzie w parze z bezpieczeństwem. Okazuje się, że wiele popularnych kwiatów, które chętnie sadzimy w przydomowych ogrodach, zawiera silne trucizny. Spożycie niektórych z nich w większych ilościach może prowadzić nawet do śmierci. Świadomość zagrożenia jest szczególnie ważna w przypadku, kiedy w ogrodzie bawią się dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi, a może dojść do tragedii.
Oto pięć pięknych kwiatów ogrodowych, które są silnie trujące:
Bieluń dziędzierzawa
Bieluń (datura) to roślina, która przepięknie wygląda, ale jest silnie trująca! Zawiera alkaloidy tropanowe, które mogą wywoływać omamy słuchowe i zaburzenia wzroku, a nawet chwilową utratę widzenia. Dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest spożycie zaledwie 15 nasion datury.
Konwalia majowa
Konwalia majowa to jedna z najbardziej toksycznych roślin, które rosną w ogrodach i parkach. Urocze kwiaty konwalii o oszałamiającym zapachu są śmiertelnie niebezpieczne! Nawet woda z wazonu z tymi pięknymi kwiatami może być śmiertelną trucizną.
Trujące są także czerwone owoce konwalii, które zawierają silne glikozydy nasercowe. Ich spożycie może skończyć się śmiercią.
Ostróżka ogrodowa
Ostróżka to piękna roślina kwitnąca latem, chętnie sadzona na kwiatowych rabatach. Niestety cała roślina, pomimo efektownego wyglądu, jest silnie trująca. Jej spożycie może wywoływać wymioty, zaburzenia widzenia i oddychania. Dawniej z ostróżek pozyskiwano substancje wykorzystywane do zwalczania karaluchów i moli.
Zimowit jesienny
Zimowit to piękny jesienny kwiat, który zawiera kolchicynę. Jej spożycie w ekstremalnych przypadkach może być śmiertelne, ponieważ prowadzi do paraliżu układu oddechowego. Mniejsze dawki mogą doprowadzić do spadku ciśnienia krwi, obniżenia temperatury ciała i wystąpienia krwawych biegunek.
Miłek wiosenny
Miłek wiosenny to roślina, która jest w całości trująca. Przy zatruciu w łagodnych przypadkach występują mdłości, wymioty, zaburzenie widzenia, a nawet paraliż. Spożycie dużej ilości miłka powoduje zatrzymanie akcji serca, które kończy się śmiercią.
WAŻNE! W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a w ciężkim przypadku wezwać pogotowie.