Polacy jedzą je kilogramami. Nic dziwnego, bo chronią przed anemią
Do przeczytania w ok. 2 min.
A dlaczego warto jeść banany? Nie tylko z uwagi na to, że są łatwodostępne, całkiem tanie i smaczne, ale i ze względu na to, jakie składniki w nich występują i w jaki sposób oddziałują one na organizm.
Źródło potasu
Potas, który występuje w bananach w bardzo dużych ilościach, a którego nie ma w jakiejś dużej ilości innych produktów spożywczych, pomoże obniżyć ciśnienie krwi i wyreguluje pracę serca. Zadba o cały układ krwionośny, chroniąc przed bardzo groźnymi chorobami i przypadłościami, potrafiącymi prowadzić do zawałów i udarów. Duże ilości potasu potrzebne są na pewno tym, którzy chorują na nadciśnienie, jak i tym, którzy uprawiają sporty wytrzymałościowe i mają bardzo duże ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia.
Wsparcie dla zdrowia
Drugim takim składnikiem mineralnym, który również występuje w dużych ilościach właśnie w bananach, jest żelazo, czyli składnik dbający o dobrą jakość krwi, chroniący przed anemią oraz niedokrwistością. Potrzebują go przede wszystkim kobiety, osoby bardzo szczupłe oraz wszyscy ci, którzy są narażeni na anemię albo już teraz się z nią zmagają bądź chorują na lekką niedokrwistość. Na co pomagają banany? Na dobrą jakość krwi, ale i ogólny stan organizmu, bo gdy krew ma lepszą jakość i jest szybciej transportowana do komórek, te komórki zostają lepiej odżywione i natlenione, co przekłada się na ogólne zdrowie.
Banany są zdrowe, ale gdy tak patrzy się na ich wartości odżywcze, okazuje się, że stanowią one głównie źródło węglowodanów prostych i jak na owoce mają całkiem sporo kalorii, bo nieraz i jakieś 120 kalorii w jednej sztuce. Dla niektórych będzie to wada, ale dla sportowców i osób aktywnych duża zaleta. Taki banan idealnie sprawdzi się przed biegiem czy nawet w trakcie dłuższej wydolnościowego treningu, ponieważ bardzo szybko dostarczy organizmowi niezbędnej energii, a przy okazji także i pewnych składników mineralnych.