canva.com

Popcorn: Puste kalorie czy coś więcej?

Popcorn należy do przekąsek, które nie cieszą się dobrą sławą. Zakupiony w sklepie lub w kinie przed seansem zwykle zawiera dużą ilość tłuszczu, soli lub słodkich dodatków takich jak karmel. To sprawia, że nie jest on produktem polecanym do częstego spożywania. Czy faktycznie popcorn posiada same wady i nie może być włączony do naszej diety?

Popcorn – charakterystyka i właściwości

Popcorn, inaczej prażona kukurydza, to popularna przekąska. Powstaje poprzez poddanie ziaren kukurydzy wysokiej temperaturze. W ziarnie kukurydzy znajduje się niewielka ilość wody, która w wyniku działania wysokiej temperatury zaczyna parować. Powstaje ciśnienie, które w pewnym momencie powoduje rozerwanie łupiny, po czym z wnętrza ziarna wydostaje się chrupiąca skrobiowa masa.

Historia wynalezienia popcornu nie jest do końca jasna, najprawdopodobniej jest on znany ludziom już od tysięcy lat. W sklepach spożywczych mamy dostęp zarówno do ziarna kukurydzy przeznaczonego do uprażenia (które jest zdecydowanie najlepszym wyborem) oraz ogromny wybór różnego rodzaju popcornu do mikrofali. Na półkach znajdziemy również popcorn gotowy, już uprażony, nierzadko z rozmaitymi, niezbyt zdrowymi dodatkami.

canva.com

Popcorn – wartości odżywcze, kalorie, indeks glikemiczny

Zarówno kaloryczność, jak i wartości odżywcze popcornu zależą od jego rodzaju. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów popcornu: solony, karmelowy, maślany, słodki. Produkty te zawierają dodatki w postaci tłuszczu i/lub substancji słodzących, dlatego też ich wartości odżywcze mogą się znacznie od siebie różnić. Im większa zawartość tych dodatków, tym przekąska jest bardziej kaloryczna.

Jeżeli chodzi o popcorn przygotowany w domu bez użycia tłuszczu, jest on produktem niskokalorycznym. Warto pamiętać, że popcorn jest produktem o dużej objętości, szklanka popcornu waży zaledwie 8 g i zawiera około 30 kcal. Prażona kukurydza bez dodatków zawiera w 100 g około 387 kcal. Dla porównania: popcorn z mikrofalówki z dodatkami w postaci tłuszczu i soli w 100 g może zawierać około 535 kcal.

W 100 g prażonej kukurydzy bez dodatków znajduje się około 13 g białka, 4,5 g tłuszczu oraz ok. 80 g węglowodanów. Warte uwagi jest to, że popcorn zawiera wysoką ilość błonnika – około 14 g w 100 g produktu oraz pewną ilość polifenoli, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Popcorn posiada indeks glikemiczny (IG) równy 72.

canva.com

Czy popcorn jest zdrowy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju popcornu oraz sposobu jego przygotowania. Popcorn bez dodatków, przygotowany w domu bez użycia tłuszczu, może być zdrową przekąską. Jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik i zawiera pewne ilości białka. Jednak popcorn z dodatkami, takimi jak tłuszcz, sól czy substancje słodzące, może być niezdrowy i kaloryczny.

Ważne jest również sposób przygotowania popcornu. Gotowanie go w garnku na maśle lub oleju może zwiększyć zawartość tłuszczu i kalorii. Dlatego warto wybierać zdrowsze metody przygotowania popcornu, takie jak gotowanie w specjalnych garnkach bez tłuszczu lub używanie specjalnych mikrofalówek do przygotowywania popcornu.

Popcorn może być zdrową przekąską, jeśli jest przygotowany bez dodatków i w zdrowy sposób. Warto jednak pamiętać o umiarze i nie spożywać go w nadmiarze, ze względu na wysoką kaloryczność niektórych rodzajów popcornu.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł