Styl organiczny we wnętrzach. Meble i dodatki inspirowane naturą
Do przeczytania w ok. 3 min.
Inspiracje z natury – początki mody na organiczne kształty
Kształty organiczne to kształty miękkie, opływowe, nieregularne, cechujące się brakiem symetrii. Inspiracją dla nich jest natura, w której trudno o geometrię i czyste, ostre linie. Współczesna moda na tego typu formy wywodzi się z założeń XIX-wiecznej architektury modernistycznej. Według niektórych jej twórców, podczas projektowania inspiracji należy szukać w naturze i jak najbardziej przybliżać budynki i przedmioty do organizmów żywych.
Styl organiczny dużą popularnością cieszył się w Europie i USA na przełomie lat 50. i 60. Wiele z ówczesnych obiektów zaprojektowanych w stylu organicznym to ikony designu – część z tych mebli i ozdób produkowanych jest do dziś. Najsłynniejsze przykłady organicznych projektów to na przykład:
- budynek Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (arch. Frank Lloyd Wright)
- wazon Savoy aka Kałuża (proj. Alvar Aalto)
- krzesło Tulip (proj. Eero Saarinen)
- fotel Jajo (proj. Arne Jacobsen)
Jak stworzyć wnętrze w stylu organicznym?
W stylu organicznym może być zaprojektowany pojedynczy przedmiot lub całe wnętrze. Główne wyznaczniki tego nurtu w designie to:- obłe kształty – zaokrąglone lub faliste, pozbawione ostrych krawędzi i kątów prostych;
- biomorficzne formy – nawiązujące do sylwetek organizmów żywych;
- stonowana paleta kolorystyczna – głównie kolory ziemi, z przewagą beżu, szarości i brązu; pojawiają się także elementy o barwie zielonej, niebieskiej, musztardowej i terakoty;
- brak symetrii – swobodne i lekkie aranżacje;
- ergonomia i funkcjonalność – meble dopasowane do anatomii człowieka, forma postępuje za funkcją;
- nacisk na światło i przestrzeń – przestronne pomieszczenia, z rozległymi oknami wpuszczającymi dużo światła i zapewniającymi widok na ogród.
Meble w stylu organicznym
Wśród wyposażenia o organicznym kształcie prym wiodą modne sofy o zaokrąglonych oparciach i podłokietnikach, wypukłych siedziskach i welurowych tapicerkach. Dużą popularnością cieszą się również opływowe fotele – przysadziste lub malowniczo falujące – oraz stylowe pufy. Warto również zwrócić uwagę na drewniane stoły i stoliki – okrągłe, owalne lub o nieregularnym kształcie.
Meble w stylu organicznym najczęściej wykonane są z drewna i sklejki, ale również z tworzyw sztucznych, które wykazują dużą podatność na kształtowanie. Popularnością wśród projektantów cieszy się również rattan.
Dodatki w stylu organicznym
Inspirowane naturą dodatki do wnętrz imitują organiczne kształty zarówno za pomocą formy, jak i koloru oraz faktury. Zwróć uwagę na nieregularne lustra kojarzące się ze stawami i jeziorami czy szklane wazony przypominające kałuże. Organiczne kształty mogą też przybierać nowoczesne lampy i żyrandole, a także różnorodne rzeźby i bibeloty.
Jeśli chcesz nawiązać do stylu organicznego we wnętrzach, możesz też skorzystać z grafik i plakatów przedstawiających abstrakcyjne motywy kojarzące się z roślinnymi pędami i liśćmi.