Canva.com

Te odmiany mieczyków cudownie prezentują się w ogrodzie! Jak o nie zadbać?

Rośliny te kwitną zwykle w drugiej połowie lata, a ich piękne kwiaty cieszą oko przez wiele tygodni. W uprawie ogrodowej najczęściej stosuje się odmiany mieszańcowe, które pozwalają na uzyskanie różnorodności kolorystycznej.

Mieczyki (Gladiolus) to popularne rośliny cebulowe z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Pochodzą one z Afryki Południowej, ale od lat są uprawiane w wielu krajach świata, również w Polsce. Charakteryzują się one długimi, wąskimi liśćmi i dużymi, kolorowymi kwiatami rozwijającymi się na długich łodygach. Kwiaty mieczyków mogą mieć różne kolory i odcienie, od białych, różowych i czerwonych, po fioletowe, pomarańczowe i żółte.

Mieczyki - oto najpiękniejsze odmiany

Canva.com

Mieczyki, czyli popularne gladiole to jedne z najefektowniejszych cebulowych roślin ogrodowych. Są one dostępne w ogromnej ilości odmian, różniących się siłą wzrostu roślin, a także barwą i kształtem kwiatów.

Do najciekawszych odmian mieczyków zaliczamy:

  • Black Star- odmiana o ciemnoczerwonych, niemal czarnych kwiatach z białymi akcentami,
  • Princess Margaret Rose- mieczyki o dużych, różowych kwiatach,
  • Blue Mountain- o kwiatostanach w odcieniach niebieskiego i fioletu,
  • Green Star- rośliny o zielonkawych kwiatach z czerwonymi plamkami,
  • Peter Pears- o delikatnych, jasnopomarańczowych kwiatach z białymi kropkami,
  • Purple Flora- o fioletowych kwiatach z białymi brzegami,
  • Yellow Stone- odmiana, której kwiaty są intensywnie żółte z czerwonymi plamkami.

Mieczyki - uprawa w ogrodzie

Oto kilka wskazówek dotyczących uprawy i pielęgnacji mieczyków w ogrodzie:

Stanowisko i podłoże.

Mieczyki najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od silnych wiatrów. Gleba powinna być przepuszczalna i lekka, najlepiej wzbogacona o obornik lub kompost.

Termin sadzenia cebul.

Mieczyki sadzi się zwykle wiosną lub jesienią, w zależności od regionu. W Polsce najlepszym czasem na sadzenie cebulek mieczyków jest wczesna wiosna (marzec-kwiecień).

Sadzenie cebulek.

Cebulki mieczyków sadzimy płytko, na głębokość około 10 (maksymalnie 15) cm. Odległość między nimi powinna wynosić 15-20 cm.

Podlewanie.

Mieczyki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie wegetacji. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie bardzo mokra, ponieważ może to spowodować gnicie cebul roślin i pojawienie się chorób grzybowych.

Nawożenie.

Canva.com

W okresie wegetacji mieczyki można wspomagać nawozem mineralnym do roślin cebulowych lub uniwersalnym do roślin kwitnących albo nawozem organicznym w postaci biohumusu bądź kompostu. Warto pamiętać, że nadmiar azotu może prowadzić do silnego wzrostu liści kosztem kwiatów. Unikajmy więc stosowania nawozów azotowych, ponieważ spowodują one bardzo słabe kwitnienie mieczyków.

Zabezpieczenie przed szkodnikami.

Mieczyki mogą być atakowane przez mszyce i przędziorki. W razie potrzeby można stosować środki owadobójcze- zarówno te syntetyczne, jak i naturalne na przykład w postaci oprysku wywarem z wrotyczu lub naparem z pokrzywy.

Zabezpieczenie przed chorobami.

Mieczyki są podatne na choroby grzybowe, takie jak rdza, szara pleśń czy fusarium. W celu zapobiegania pojawieniu się tych chorób warto na bieżąco usuwać obumarłe liście i kwiaty oraz unikać przelewania roślin.

Mieczyki znane także jako gladiole są pięknymi roślinami, które łatwo uprawiać w ogrodzie. Ich różnorodność kolorów i kształtów kwiatów pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji kwiatowych. Ogród to jednak nie jest jedynym miejscem, gdzie możemy uprawiać mieczyki. Rośliny bardzo ładnie rosną nie tylko w gruncie, ale również w pojemnikach, co pozwala wykorzystać je również do aranżacji takich przestrzeni jak balkon czy taras.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł