Mieczyki
Canva.com

Jak uprawiać mieczyki w ogrodzie? Wymagania i pielęgnacja

Mieczyki ogrodowe są najlepszą propozycją do kwiatowych ogrodów. Duże kwiatostany zachwycają liczną feerią kolorów. Jak zadbać o mieczyki, aby zawsze pięknie wyglądały?
Reklama

Wymagania i uprawa

Mieczyki
Canva.com

Warto wiedzieć, że mieczyki, czyli gladiolus występujące w stanie dzikim są pod ochroną. Te piękne kwiatostany mogą osiągnąć nawet 80 cm wysokości i są złożone z kolorowych kwiatów. Najczęściej spotykane barwy mieczyków to: biały, różowy, żółty, kremowy, fioletowy i czerwony. Mieczyki różnią się od siebie wielkością kwiatów, kształtem, terminem kwitnienia oraz wysokością.

Reklama

Popularne odmiany w Polsce:

  • Priscilla - ładne, białoróżowe kwiaty
  • Black Star - bordowe kwiaty
  • Nova Lux - żółte kwiaty
  • Rutherford - czerwone kwiaty
  • Robin - fioletowy kwiatostan
  • Mirella - czerwone kwiaty
  • Hailey - białokremowe

Mieczyki ogrodowe potrzebują słonecznych i osłoniętych przed wiatrem miejsc. Warto sadzić je w żyznej i przepuszczalnej glebie. Idealne PH podłoża dla mieczyków to 6.5-7.0. Mieczyki warto sadzić na rabatkach zasilonych odpowiednio wcześniej nawozem organicznym, np. obornikiem. Bulwy sadzimy od połowy kwietnia aż do końca maja.

Mieczyki podlewamy powoli i delikatnie, tak, aby nasączyć glebę, a nie uderzać strumieniem wody o liście. Średnio podlewamy raz na tydzień. Bardzo ważne jest nawożenie - dobrze działa na nie kompost oraz nawóz mineralny.

Reklama

Rozmnażanie wykonujemy co 2-3 lata z bulw zastępczych i bulw przybyszowych.

Zimowanie i choroby mieczyków

Mieczyki
Canva.com

Po zakończeniu kwitnienia odcinamy nadziemną część mieczyków na wysokości 15 cm. Usuwamy bulwę mateczną, a resztę bulw przenosimy do ażurowych skrzynek w chłodnym pomieszczeniu. W takim stanie zostawiamy mieczyki aż do wiosny.

Mieczyki są narażone na takie choroby jak: szara pleśń, twarda zgnilizna mieczyka, żółtą mozaikę fasoli. Te rośliny atakują licznie także ślimaki, wciornastek mieczykowiec i mszyce.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama