Te zioła wspierają działanie i sprawność mózgu. Dodaj je do swojej diety już dziś
Do przeczytania w ok. 2 min.
Zaburzenia działania mózgu: wpływ czynników zewnętrznych
Aby jednak w tych trudnych czasach stale zapewniać swojemu umysłowi właściwą regenerację, czasami wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian. Jedną z nich mogą okazać się dodane do jadłospisu zioła na mózg. Zwłaszcza melisa oraz szałwia znane są ze swoich niezwykłych właściwości, mogących zadziałać pozytywnie na to, w jaki sposób człowiek będzie uczyć się nowych rzeczy, jak szybko przyjdzie mu zapamiętywanie kolejnych pojęć oraz jak efektywna będzie jego regeneracja po dłuższej i bardziej wymagającej pracy umysłowej.
Zioła na mózg: melisa, szałwia i świetlik lekarski
Najcenniejszym składnikiem melisy okazuje się występujący w niej naturalnie olejek eteryczny. Teoretycznie można by go dostać właśnie w postaci czystego olejku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by melisę wykorzystać w całości, a z jej świeżych lub ususzonych liści przygotowywać stymulujące umysł napary. Na jedną szklankę naparu ziołowego z melisy powinny przypaść dwie łyżki jej liści. Parzy się je pod przykryciem średnio przez piętnaście minut. W przypadku gdy ma się naprawdę sporo pracy umysłowej albo ma się mnóstwo nauki, warto próbować zastępować kawę właśnie takim naturalnym naparem z melisy i pić go dwa razy na dobę.
Inne ciekawe zioła na pamięć, zdolności umysłowe i funkcje poznawcze to natomiast szałwia oraz świetlik lekarski. Szałwia najlepiej sprawdza się wtedy, gdy człowiek musi uczyć się nowych rzeczy i gdy potrzebne jest mu coś, co wesprze jego pamięć. Z kolei świetlik lekarski zadba o ogólne dotlenienie mózgu i wspomoże przepływ krwi, by komórki otrzymywały więcej tlenu i korzystnych składników odżywczych. Osoby pracujące umysłowo raczej nie będą w stanie zrezygnować całkowicie z picia kawy, ale warto pomyśleć o tym, by przynajmniej w godzinach popołudniowych i wieczornych zastępować ją ziołowymi naparami, które nie zaburzą późniejszego snu.