Canva.com

To mleko ma więcej białka od krowiego. Kto może je pić?

Chyba taką najbardziej oczywistą alternatywą dla zwykłego mleka, o której myśli się często w pierwszej kolejności tuż po podjęciu decyzji o rezygnacji ze spożycia nabiału, jest właśnie mleko sojowe, wytwarzane z ziaren soi, a dokładniej z soi mieszanej z wodą, wzbogacanej dodatkiem wapnia, witamin z grupy B oraz witaminą D.

Napój ten chwali się wysoką zawartością białka. W stu gramach ma aż 3,3 g białka, czyli więcej niżeli zwykłe krowie mleko i to wersji pełnotłustej, albowiem w 100 g mleka są 3 g białka, nie wspominając już o innych napojach roślinnych, które w wielu przypadkach zawierają jakieś minimalne i praktycznie nieznaczące ilości protein.

Czy mleko sojowe może zastąpić krowie?

Osoby obeznane w napojach roślinnych, które miały już okazję przetestować różne ich warianty i wypróbować je w różnych daniach, zazwyczaj są zdania, że to właśnie napój roślinny jest najlepszym zastępcą dla zwykłego krowiego mleka. Smaki są zbliżone, choć soja ma swój charakterystyczny posmak. Sporym atutem będzie jednak stosunkowo gęsta i wręcz kremowa konsystencja napoju, która doskonale pasuje do kawy i świetnie ją zabiela, jak również i komponuje się z innymi daniami, nawet tymi typowo wytrawnymi, nie tylko słodkimi.

Soja - właściwości dla zdrowia

W soi, a dzięki temu również i w napoju sojowym, występują całkiem korzystne ilości różnych witamin z grupy B. Ponadto pojawiają się inne składniki mineralne, potrzebne organizmowi, takie jak fosfor, potas, a nawet wapń. Niejeden napój sojowy jest zresztą fortyfikowany wapniem, co oznacza, że producent dodał do niego dodatkową dawkę tego składnika z zewnątrz, by poprawić jego skład i uczynić z niego coś jeszcze bardziej zbliżonego do zwykłego krowiego mleka, które w diecie większości Polaków jest właśnie podstawowym źródłem wapnia.

Na podstawie tej krótkiej charakterystyki można by wysunąć wniosek, że mleko sojowe to doskonała i najlepsza z możliwych alternatywa dla mleka. Po części tak jest, ale niestety nie dla każdego, bo warto wiedzieć, że na soję można mieć alergię, więc nie każdy będzie na nią dobrze reagować.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł