Canva

Twoje dziecko tak robi? Sprawdź, czy to czas rozszerzać dietę!

Twój maluszek jest już coraz większy? Z każdym dniem bardziej interesuje się jedzeniem i patrzy łakomie na posiłki spożywane przez resztę rodziny? Już nie możesz się doczekać, kiedy podasz mu pierwsze "normalne" jedzenie? Poczekaj! Zanim zacznie się rozszerzać dietę, warto upewnić się, że dziecko jest faktycznie na to gotowe.

To kiedy powinno się zacząć rozszerzać dietę?

Teoretycznie zalecane jest rozpoczęcie rozszerzania diety pomiędzy (ukończonym!) 17 tygodniem a 26 tygodniem życia. W praktyce WHO radzi jednak, żeby zaczekać, aż maluch ukończy pół roku i do tej pory karmić go jedynie mlekiem.

Przy rozszerzaniu diety, nie jest istotne, czy maluch dostaje mleko matki, czy modyfikowane. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku najlepiej poczekać do tego magicznego 6 miesiąca. Wynika to z faktu, że wtedy układ trawienny dziecka jest już wystarczająco dojrzały.

Czy skończone tygodnie, to jedyny wyznacznik? Absolutnie nie!

Canva

Oznaki gotowości dziecka do rozszerzania diety

Nie, nie chodzi tylko o to, że dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem (chociaż to oczywiście też ważne). Maluszek interesuje się różnymi rzeczami i z chęcią pcha je do buzi — tak poznaje świat.

Dziecko musi przede wszystkim być w stanie samodzielnie siedzieć. Nawet jeśli nie opanowało jeszcze samodzielnego podnoszenie się do siadania (u niektórych dzieci następuje to później), to wsadzone do fotelika, bądź na kolana powinno być w stanie utrzymać prawidłową postawę.

Maluszek nie powinien wypychać jedzenia/ łyżeczki językiem z buzi. Jeśli ten odruch u niego zanikł, to znak, że już jest już zdolny do spożywania innego pokarmu niż mleko.

I w końcu — zainteresowanie jedzeniem. Dziecko przygląda się temu, jak inni spożywają posiłek i widać, że chętnie by dołączyło. A chwytane przedmioty stara się wpakować do buzi.

Canva

Rozszerzanie diety to próbowanie

Warto pamiętać, że na początku maluch nie ma się najeść oferowanym posiłkiem. Do roku mleko to podstawa diety dziecka! Kiedy się zaczyna rozszerzać dietę, to należy oferować odrobinę nowych pokarmów — tyle, żeby maluszek mógł spróbować i poznać nowe smaki.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł