Wabi-sabi, czyli piękno niedoskonałości. Japoński trend w aranżacji mieszkania
Do przeczytania w ok. 2 min.
Wabi-sabi – co to jest?
Wabi-sabi to japońska estetyka, której korzenie sięgają buddyzmu zen. Nazwa tej koncepcji pochodzi od dwóch słów: wabi – samotność pośród natury oraz sabi – piękno w przemijaniu.
Istotą wabi-sabi jest akceptacja niedoskonałości i nietrwałości wpisanych w rzeczywistość, a także dostrzeżenie ich subtelnego piękna. Wab-sabi docenia więc prostotę, przyrodę, codzienność, spokój.
Wabi-sabi w aranżacji wnętrza – zasady
Wabi-sabi jako trend we wnętrzarstwie opiera się na kilku zasadach:
- spokojna niedoskonałość – np. przedmioty ze śladami użytkowania, naturalne zagniecenia lnianych tkanin, asymetria w aranżowaniu przestrzeni, nieregularność;
- łagodna paleta kolorystyczna– głównie kolory natury, a więc ziemi, roślin, wody i skał;
- naturalne materiały – meble, dekoracje i wykończenia z drewna, bambusa, rattanu i kamienia; tkaniny lniane, bawełniane i jedwabne;
- “przedmioty z recyklingu” – rodzinne pamiątki, meble i dodatki wyszperane w antykwariatach i na pchlich targach;
- ograniczony konsumpcjonizm – zgodnie z myślą zawartą w estetyce wabi-sabi, od kupowania wciąż nowych przedmiotów lepsze jest naprawianie starych.
Dom wabi-sabi – jakie wybrać meble?
W aranżacji wabi-sabi nie powinno znajdować się zbyt wiele sprzętów – lepiej, by we wnętrzu było sporo wolnej przestrzeni i dziennego światła. Meble ogranicz więc do tych najpotrzebniejszych – wybierz modele lekkie, funkcjonalne, niewysokie i nieco geometryczne. Do wnętrza w stylu wabi-sabi warto wprowadzić meble ręcznie wykonane oraz pochodzące z pchlich targów.
Stoły, krzesła i łóżka powinny być wykonane z drewna. Jeśli zależy Ci na pogodnej atmosferze, sięgnij po jasne sprzęty, jeśli zaś wolisz nieco nostalgiczny efekt, wybierz przedmioty o brunatnej barwie. Jeśli chodzi o sofy i fotele, sprawdzą się te o jasnych tapicerkach i wyrazistej fakturze, wykonane z naturalnych włókien. Sprzęty ustaw w swobodny sposób – nie staraj się osiągnąć symetrii.
Styl wabi-sabi – dodatki
Wnętrze wabi-sabi nie potrzebuje wielu dodatków – chodzi raczej o ich jakość, a nie ilość. Postaw na ceramikę, najlepiej tę pochodzącą z Japonii, choć sprawdzą się też rodzime przedmioty. Mogą to być donice, misy i wazony o chropowatej powierzchni, mogą też pojawić się przedmioty z malowanej porcelany. Zwróć uwagę na ceramikę kintsugi (kintsukuroi) – japońskie naczynia najpierw stłuczone, a później sklejone m.in. przy pomocy złota.
Do aranżacji w stylu wabi-sabi warto też wprowadzić plecione maty, naturalne dywaniki i zasłony. Nie zapomnij o kilku zielonych roślinach – japońska estetyka docenia bowiem kontakt z naturą, która jest źródłem refleksji i inspiracji.