Salon japandi z drewnianą ławą, szarą kanapą i wyplatanym krzesłem

Japandi – dziecko Północy i Dalekiego Wschodu. Ważny styl wnętrzarski 2022 roku

Co ma wspólnego Skandynawia i Japonia? Jak się okazuje bardzo wiele! Japandi, czyli połączenie skandynawskiego i japońskiego wzornictwa, to styl, który w ostatnim czasie szturmem podbił wnętrzarski świat. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku wciąż będzie się cieszył popularnością. Jeśli cenisz funkcjonalne meble, łagodne kolory i naturalne tkaniny, może to być styl właśnie dla Ciebie.
Reklama

Japandi – podstawowe zasady

Zaintrygował Cię miks stylu japońskiego i skandynawskiego i chętnie wprowadziłabyś go do swojego mieszkania, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto podstawowe wyznaczniki stylu japandi:
  • oszczędność – wnętrza w stylu japandi nie są zagracone, powinno być w nich dużo przestrzeni i światła. Warto więc wybrać tylko te sprzęty, których naprawdę potrzebujesz, dbając o to, by były lekkie i funkcjonalne;
  • harmonia – aranżacje japandi nie dążą do ścisłej symetrii, ale jest im obcy artystyczny nieład. Dlatego kolory i kształty we wnętrzu powinny być starannie dobrane, a przedmioty uporządkowane;
  • jakość – tworząc aranżacje japandi warto postawić na wartościowe, dobrze wykonane meble i dekoracje, które przetrwają lata;
  • wabi-sabi – japońska estetyka doceniające piękno niedoskonałości i przemijania. Przejawia się w fascynacji przedmiotami z historią, surowymi, prostymi, a nawet naznaczonymi zębem czasu.
Drewniane krzesło, komoda i pleciony kosz w brązowych kolorach
Canva

Japandi – jakie kolory wybrać?

Zarówno styl japoński, jak i skandynawski bazują na stonowanych barwach, które świetnie wpisują się w trendy kolorystyczne 2022 roku. Paleta kolorystyczna japandi składa się więc głównie z kremowej bieli, szarości, beżu, ciemnego i jasnego brązu oraz czerni.
Reklama
Pojawia się też w niej zieleń, niebieski i pastelowy róż.

Jak wyglądają meble w stylu japandi?

Niewysokie i głównie drewniane. Zamiłowanie japandi do światła i przestrzeni sprawia, że meble nie mogą być zbyt duże i ciężkie. Sięgnij po szafy i regały o lekkiej konstrukcji, najlepiej z ażurowymi elementami. Do salonu wybierz niską kanapę i fotele o geometrycznych kształtach. W sypialni sprawdzi się drewniane łóżko na nóżkach – jeśli lubisz eksperymenty, możesz wypróbować futon, czyli japoński rodzaj materaca na podłogę.
Salon japandi z jasnoszarą kanapą i białym krzesłem
Canva

Dodatki we wnętrzach w stylu japandi

Jest ich niewiele.
Reklama
Są to głównie misy i wazony wykonane ze szkła lub ceramiki, drewniane rzeźby, oszczędne grafiki, ciekawe lampy. Dekoracyjną rolę pełnią również rośliny – mogą to być suszone trawy i kwiaty, ale przede wszystkim rośliny doniczkowe w ładnych pojemnikach.

Materiały do wnętrza w stylu japandi

Połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego w dużym stopniu opiera się na zamiłowaniu do naturalnych materiałów.
Reklama
Jest to przede wszystkim drewno, z którego wykonane są meble oraz panele do wykładania ścian i podłóg. Styl japandi korzysta też z bambusa i rattanu.
Ceramiczne i drewniane naczynia stojące na białym blacie w kuchni
Canva
Tkaniny wykorzystywane w stylu japandi wykonane są z bawełny, lnu i wełny. Dotyczy to nie tylko zasłon, obrusów i dywanów, ale również pokryć mebli, które powinny zawierać choć domieszkę naturalnych włókien. We wnętrzach japandi spotkasz też ceramikę i ryżowy papier.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama