Salon z fioletową ścianą, dwoma czerwonymi fotelami i białymi stolikami kawowymi
Canva

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza? Właściwości i symbolika barw

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, barwy nie tylko mają swoją symbolikę, ale również wywierają wpływ na nasz nastrój i charakter pomieszczenia. Dobierając kolor ścian do mieszkania, warto więc wiedzieć, jak dany kolor wpłynie zarówno na aranżację, jak i na samopoczucie domowników.
Reklama

Kolor biały

Kojarzy się z niewinnością i czystością, do wnętrza wprowadza wrażenie świeżości, harmonii i pogody. Optycznie powiększa i rozjaśnia, dlatego doskonale sprawdza się jako kolor ścian w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach.

Kolorz szary

Stonowany, poważny i spokojny. Jest elegancki, ale też uspokajający, tworzy wrażenie opanowania i bezpieczeństwa. Sprawdza się w gabinetach i domowych biurach, ale również w pokojach dziecięcych.

Kolor czarny

Poważny i mroczny, ale też elegancki i tajemniczy. Stosowanie go we wnętrzach wymaga sporej wprawy, gdyż łatwo uzyskać ponury efekt. Odpowiednio użyty nadaje aranżacji wyrafinowania. Sprawdza się głównie w przestronnych, widnych wnętrzach.

Ściana pomalowana na szary kolor w kuchni z otwartym planem
Canva

Kolor brązowy

Kojarzy się z ziemią i roślinami, ale też z solidnością, powagą, opanowaniem i bezpieczeństwem. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba atmosfery relaksu i przytulności.

Kolor żółty

Jest pogodny, energetyczny i ma moc poprawiania nastroju. Powiększa i rozjaśnia, ale w zbyt dużej ilości powoduje rozdrażnienie i niepokój. Pasuje do kuchni, jadalni, salonu, nie należy jednak wprowadzać go do pokoju dziecięcego.

Kolor beżowy

Kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem, a jednocześnie jest elegancki i uniwersalny. Pomaga stworzyć przytulną, ciepłą aranżację, której nie brak jednak subtelności oraz wyrafinowania. Wyglądał dobrze właściwie w każdym pomieszczeniu.

Reklama
Salon z beżową ścianą, białymi meblami i dodatkami
Canva

Kolor czerwony

Dodaje energii i wywołuje silne emocje. Kojarzy się z miłością, namiętnością, walką i agresją – trzeba więc stosować go w niewielkich dawkach i w zgaszonych odcieniach. Najlepiej funkcjonuje jako element wystroju kuchni, jadalni i salonu, czyli pomieszczeń służących jedzeniu i socjalizacji.

Kolor różowy

Na ogół kojarzy się z kobiecością, delikatnością, miłością i wrażliwością. Jednak jego ostrzejsze odcienie (np. fuksja) mogą wnieść do wnętrza aurę nowoczesności. Dlatego róż można stosować nie tylko w sypialni i pokoju dziecięcym, ale również w salonie.

Reklama

Kolor pomarańczowy

Jest pogodny, energetyczny, pomaga stworzyć przyjazną atmosferę. Podobnie jak czerwień, najlepiej sprawdza się w kuchni, jadalni i salonie, zwłaszcza jeśli brakuje w nich słońca.

Salon z czerwoną ścianą, fioletową kanapą z poduszkami i czerwonym fotelem
Canva

Kolor niebieski

Jest łączony z mądrością, duchowością i spokojem, kojarzy się z niebem i wodą. Jasne odcienie niebieskiego powiększają i rozjaśniają wnętrza. Z kolei ciemnoniebieski i granatowy sprzyjają refleksji i pracy, tworzą atmosferę powagi i autorytetu. Niebieski najczęściej jest wybierany do sypialni i łazienki, pasuje też do domowego biura.

Reklama

Kolor fioletowy

Symbolizuje duchowość, szlachetność i władzę. Ciemne odcienie kojarzą się z luksusem i elegancją, zaś jasne z delikatnością i kobiecością. Fioletowa barwa ścian sprawdza się w salonie, sypialni i pokoju do pracy.

Kolor zielony

Symbolizuje naturę, witalność, energię i młodość, stymuluje kreatywność, poprawia nastrój. Jasne odcienie odświeżają wnętrza i dodają im lekkości, zaś ciemniejsze budują klimat powagi. Zieleń najbardziej pasuje do salonu, sypialni i łazienki.

Łazienka z zieloną ścianą, na niej dwa lustra, pod nimi dwie białe umywalki na blacie wyłożonym zielonymi kafelkami
Canva
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama