Wegetariański pasztet ze śliwkami. Podaj go na Wielkanoc, goście będą zachwyceni
Do przeczytania w ok. 2 min.
Sprawdzi się idealnie podczas każdego przyjęcia czy rodzinnej biesiady. Jako główne składniki wykorzystamy soczewicę oraz kaszę jaglaną. Dodatek suszonych śliwek nada pasztetowi charakterystycznego i wyrazistego smaku. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o kompozycji odpowiednio dobranych przypraw, które podkreślą walory smakowe naszego wypieku. Pasztet można podawać na ciepło lub na zimno oraz z ulubionymi dodatkami: sosem, żurawiną albo chrzanem. Z sosem koperkowym, chrzanowym lub majonezowym smakuje jescze lepiej. Przygotowanie wege pasztetu ze śliwkami nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu, to dodatkowy atut, który zachęca do wykorzystania właśnie poniższego przepisu.
Składniki na pyszny pasztet wege
Z podanych składników otrzymamy około dziesięciu porcji pasztetu: 100 g kaszy jaglanej, 200 g soczewicy, cebula, 80 ml oleju rzepakowego + dodatkowo łyżka, po dwa liście laurowe, goździki oraz ziarenka ziela angielskiego, łyżeczka majeranku, po pół łyżeczki ziół (tymianku, cząbru i lubczyku), ćwierć łyżeczki gałki muszkatołowej, trzy łyżki sosu sojowego, 5 dag suszonych śliwek oraz sól i pieprz.
Wykonanie wegetariańskiego pasztetu
Przygotowanie pasztetu zaczynamy od ugotowania kaszy i soczewicy. Cebulę siekamy i rumienimy na rozgrzanej olejem patelni razem z goździkami, zielem angielskim oraz listkami laurowymi. Zrumienioną cebulę przekładamy do miski (bez ziarenek i liści laurowych). Dodajemy kaszę oraz soczewicę, sos sojowy, zioła, przyprawy i olej, miksujemy. Całość doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy z pokrojonymi śliwkami. Masę przekładamy do formy i pieczemy przez trzy kwadranse w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. Upieczony pasztet studzimy i wstawiamy na dwanaście godzin do lodówki. Smacznego!