Bazylia w doniczce – wymagana i pielęgnacja. Co robić, aby ładnie rosła?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Kiedy sadzić bazylię w doniczce
Bazylia jest rośliną jednoroczną, więc proces wysiewania musi dobywać się co roku. Najlepiej robić do na przełomie marca i kwietnia, gdy średnia temperatura zaczyna osiągać już zadowalające wszystkich poziomy. Jednak mimo to nasiona w doniczce możesz wysiewać przez cały rok – o ile oczywiście zapewnisz jej odpowiednie warunki w kontekście temperatury powietrza.
Jak sadzić bazylię? To proste! Zakupione ze sprawdzonego źródła nasiona wsadź do niewielkiej doniczki ze specjalnie przygotowanym podłożem. Podobnie zresztą jak inne zioła do sadzenia w marcu.
Jakie podłoże dla bazylii doniczkowej wybrać
Ziemia do uprawy bazylii w doniczce powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Najlepszym wyborem będzie wobec tego uniwersalne podłoże do warzyw, czy roślin balkonowych z niewielką domieszką piasku.
Na dnie doniczki koniecznie musi zostać utworzona kilkucentymetrowa warstwa drenażu, która zadba o odprowadzenia nadmiaru wody.
Bazylia w doniczce – wymagania uprawy domowej
Stanowisko dla bazylii w doniczce musi być mocno nasłonecznione (minimum 5 godzin dziennie z dostępem do światła słonecznego). Zatem kuchenny parapet wydaje się być najlepszym rozwiązaniem o ile miejsce to nie jest narażone na chłodne przeciągi, które mogą zaszkodzić sadzonce. Dla prawidłowego rozwoju bazylii temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 19° C.
Jednym z najważniejszych czynników uprawy bazylii w doniczce jest oczywiście jej przycinanie.
Dzięki temu pędy rośliny zaczną się rozrastać i zagęszczać. Cięcie powinno być wykonane na wysokości ok. 1 cm pod wierzchołkiem pędu. Zasadzone w doniczce drzewko nie może zakwitnąć, dlatego też konieczne jest regularne pozbywanie się kwiatów.
Podlewanie i nawożenie bazylii w doniczce
Regularne oraz odpowiednie nawadnianie jest kluczowe, aby bazylia w doniczce przetrwała jak najdłużej. Podlewanie powinno odbywać się częściej (codziennie w okresie letnim), lecz w mniejszych dawkach. Najlepszą praktyką jest stała kontrola podłoża, które powinno być stale lekko wilgotne. Liście bazylii nie powinny być zraszane!
Jeśli chodzi o nawożenie bazylii w doniczce, to warto w tym celu stosować biohumus lub inne ekologiczne mieszanki odżywcze do roślin zielonych.