Uśmiechnięta lekarka bada uśmiechniętą dziewczynkę z bostonką.
Canva

Bostonka — co to? Uwaga! Jest zaraźliwa!

Wiele dziecięcych chorób ma dość nieprzyjemny przebieg. Jedną z nich jest bostonka. Co to takiego? To bardzo zaraźliwa, a jednocześnie dość irytująca przypadłość. Objawia się między innymi swędzącą skórą na podeszwach stóp, czy we wnętrzu dłoni. Niestety, nie tylko tym. Sprawdź, co zrobić, żeby się nią nie zarazić i jakie jeszcze są jej symptomy.
Reklama

Bostonka — co to takiego dokładnie jest?

Bostonka to choroba wirusowa, która najczęściej dotyka dzieci. Niestety, dorośli też mogą się nią zarazić, co więcej, przechodzą ją ciężej niż maluchy.

Zła wiadomość jest taka, że bostonkę powodują różne wirusy, dlatego nie ma na nią szczepionki, oraz można przechodzić ją kilka razy. Dobra wiadomość jest z kolei taka, że dbając o higienę i pilnując, żeby przestrzegały jej dzieci — można uniknąć tej choroby.

Starasz kobieta z bostonką, jest w maseczce u lekarza.
Canva

Bostonka — podstawowe objawy

Bardzo często choroba zaczyna się jak zwykły katar, dzieci mogą też skarżyć się na złe samopoczucie. Potem zaczynają swędzieć stopy, dłonie. Pojawia się drobna wysypka. Może występować na całym ciele, często jednak znajduje się na właśnie na stopach, dłoniach, buzi, w okolicach intymnych, ustach i gardle.

Reklama

Wysypka przypomina pęcherzyki. Jest bardziej bolesna niż swędząca, może piec. Niestety dzieci często się drapią.

Kolejnym objawem, który jednak występuje dopiero po przejściu choroby, są schodzące paznokcie. Na szczęście nie dotyka to każdego.

W trakcie bostonki mogą pojawić się również wymioty i podwyższona temperatura.

Jak chronić się przed tą chorobą? Jak ją leczyć?

Trzeba myć ręce, pilnować, żeby nie korzystać z tych samych naczyń i sztućców co inni, uczulać dzieci na to, żeby zamykały buzię podczas kasłania i kichania, pilnować, żeby nie brały brudnych rzeczy do buzi.

W przypadku wystąpienia choroby u dziecka trzeba poinformować placówkę (żłobek, przedszkole).

Jeśli chodzi o leczenie, to można jedynie dawać środki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe i odkażać skórę, jeśli wysypka została rozdrapana.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama