Cera naczynkowa
Canva.com

Cera wrażliwa – jak możesz ją chronić przed zimnem i wiatrem?

Zmiany temperatury, silny zimny wiatr i do tego przesuszone cieple powietrze w domu – tego nie zlubi żadna cera. Właśnie dlatego teraz skóra staje się wrażliwa i szybciej ulega podrażnieniom. Jak zatem jej pomóc?
Reklama

Chłód, wiatr i suche powietrze sprawiają, że naturalne mechanizmy obronne skóry nie działają tak sprawnie – cera (niezależnie od tego, czy jest sucha, tłusta, normalna czy mieszana) staje się wrażliwa. Żeby nie uległa podrażnieniom, potrzebuje specjalnej troski.

Zanim wyjdziesz z domu

Jak pielęgnować skórę jesienią i zimą?
pixabay.com

Rano, jeśli temperatura za oknem jest wyższa niż plus 5 stopni, wystarczy, że posmarujesz krem odpowiednim do twojego rodzaju cery. Jeśli jednak temperatura jest niższa, sięgnij po specjalne kremy, które natłuszczają i odżywiają skórę.

Reklama

Wybieraj takie, które zawierają wyciągi olejowe, witaminy C i E chroniące przed wysuszeniem i łuszczeniem się skóry oraz filtry UV.

Jeśli twoja skóra ma skłonność do „pajączków” (czyli rozszerzania i pękania drobnych naczynek krwionośnych), potrzebuje dodatkowej ochrony. Wtedy jako bazy pod makijaż używaj kremu do cery z problemami naczynkowymi, który zawiera np. wyciąg z miłorzębu japońskiego lub arniki.

Poświęć również chwilę na zrobienie makijażu. W chłodne dni stanowi on dodatkową ochronę przed ostrym powietrzem. Na nawilżoną kremem twarz nałóż podkład (powinien mieć dość gęstą konsystencję oraz zawierać olejki, które zatrzymują wodę w skórze) i pokryj sypkim pudrem.

W pracy

W powietrzu przesuszonym przez centralne ogrzewanie czy klimatyzację skóra gorzej oddycha, nie może się zregenerować i wygląda na zmęczoną.

Reklama

Dlatego w ciągu dnia kilka razy spryskuj twarz woda w sprayu. Jeśli to możliwe, często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz. Wystarczy 10-15 minut co godzinę – odświeżysz powietrze, a skórze dostarczysz tlenu, a także ją zahartujesz.

Pół godziny przed wyjściem z pomieszczenia nie pij już ciepłej herbaty ani kawy. Napoje te rozgrzewają ciało i rozszerzają naczynia krwionośne. Gdy po wyjściu na dwór skóra zetknie się z zimnym powietrzem, gorzej zniesie gwałtowne ochłodzenie i szybko stanie się różowa. Tuż przed wyjściem z pracy popraw makijaż. Cienka warstwa sypkiego pudru zabezpieczy twarz przed zimnem.

Wieczorna pielęgnacja

Po południu, gdy wrócisz do domu, odczekaj chwilę, aż skóra przyzwyczai się do wyższej temperatury, a następnie zmyj z twarzy makijaż mleczkiem lub śmietanką kosmetyczną i przetrzyj cerę bezalkoholowym tonikiem. Zanim położysz się spać, jeszcze raz przemyj twarz tonikiem i wklep w skórę krem – jeśli jest tłusta – nawilżający, jeśli zaś sucha – natłuszczający.

Gdy zauważysz, że skóra jest jednak podrażniona, ukoi ja kompres z rumianku. Torebkę ziela zalej szklanką wrzątku i odstaw do naciągnięcia. W ciepłym płynie zamocz gazę i połóż ją na twarz na 10-15 minut.

Reklama

Proste zabiegi, które szybko pomogą Twojej skórze

  • Do usunięcia martwego naskórka stosuj peeling enzymatyczny lub maseczkę oczyszczającą. Działają one na skórę łagodnie, nie powodując podrażnień. Stosuj je raz na tydzień.
  • Dwa razy w tygodniu połóż na twarz maseczkę (na przemian: regenerującą / nawilżającą). Jeśli masz cerę suchą, wybieraj produkty, które intensywnie nawilżają skórę. Nie zapominaj również aby nawilżać skórę od środka. Codziennie wypijaj około 2 litrów płynów.
  • Staraj się również zwiększać wilgotność powietrza w domu. Wystarczy, że rozstawisz w kilku miejscach miski z wodą, powiesisz na kaloryferze mokre ręczniki lub włączysz elektryczny nawilżacz powietrza.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama