najlepsze orzechy na keto w białych miseczkach
canva.com

Chcesz przejść na #keto? Najpierw zrób TO

Zanim dieta keto zostanie wcielona w życie i raz na zawsze zapomni się o białych bułeczkach, makaronach polanych słodką śmietanką i miskach wypełnionych samymi świeżymi owocami, warto by było wykonać sobie podstawowe badania. Dzięki temu można dowiedzieć się czegoś więcej na temat ketogenicznego żywienia i upewnić się w tym, że jest się gotowym na nową dietę zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Reklama

Kondycja fizyczna organizmu

Wykonanie badań powinno być jednak tym pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem do wprowadzenia trwałych zmian żywieniowych. Aby nie zastosować przypadkiem czegoś, co okaże się dla organizmu szkodliwe, warto po prostu sprawdzić, w jakiej kondycji jest ten organizm, czy aby na pewno ma on teraz wszystko, czego mu potrzeba oraz na co może być narażony, na jakie niedobory, chociażby z powodu posiadanych chorób, masy ciała albo też pewnych czynników genetycznych.

Badanie insuliny

Za niezbędne badania przez wprowadzeniem diety ketogenicznej uznaje się badania insuliny i cukru, cholesterolu (chodzi tu o kompletny lipodogram) oraz homocysteiny. Warto też sprawdzić wątrobę i tarczycę, wykonać podstawowe i najprostsze badanie krwi oraz moczu, a w przypadku mężczyzn ocenić dodatkowo poziom testosteronu.

Jeżeli wyniki badań wyszły dobrze i nawet analizujący je lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do tego, by dieta keto stała się dla człowieka nowym standardowym trybem żywienia, można już przejść na spokojnie do układania nowego jadłospisu i spokojnego dzielenia go na odpowiednią ilość kalorii i wszystkich pojedynczych makroskładników.

Reklama

Zbadaj swoje zapotrzebowanie energetyczne

W pierwszej kolejności należy wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a następnie rozdzielić je tak, aby każdego dnia spożywać ok. 80% tłuszczu, 15% białka i zaledwie 5% węglowodanów. Początkowo warto wspierać się różnymi gotowymi jadłospisami, zanim samemu nauczy się przyrządzać prawdziwe ketogeniczne dania.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama