świeże róże w wazonie
canva.com

Co dodać do wody w wazonie, aby przedłużyć świeżość kwiatów

Co zrobić, aby kwiaty w wazonie dłużej pozostały świeże? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań ze strony wielbicieli świeżych bukietów. Żywotność kwiatów w dużej mierze zależy oczywiście od tego jak długo oraz w jakich warunkach były przechowywane przed zakupem. Dlatego też warto wybierać sprawdzone kwiaciarnie. Istnieje jednak kilka sposobów na to jak przedłużyć żywotność świeżych kwiatów. Wyjaśniamy!
Reklama

Co zrobić przed włożeniem kwiatów do wazonu

Pierwszym i dość istotnym elementem w przedłużeniu żywotności bukietu róż lub innych kwiatów (taki jak amarylis) jest przycięcie końcówek łodyg przed włożeniem ich do wazonu. Cięcie wykonaj pod dużym kątem, aby zwiększyć powierzchnię poboru wody. Nóż lub sekator używany do zabiegu powinien zostać wcześniej wyparzony.

W przypadku róż lub innych kwiatów posiadających liście na całej długości łodygi usuń te rosnące na jej dolnych partiach. Prawdopodobnie uschną jako pierwsze, a ich oderwanie znacząco odciąży roślinę.

Do jakiej wody wkładać bukiet kwiatów

Optymalna temperatura wody w wazonie ze świeżymi kwiatami powinna mieścić się w przedziale 15-35° C. Najczęstszym i zarazem najłatwiejszym rozwiązaniem jest nalanie do wazonu wody z kranu, ale czy to dobry pomysł? Na ogół jak najbardziej, ale musisz pamiętać o tym, że woda kranowa zawiera zwiększoną ilość pęcherzyków tlenu, które mogą zatkać przewody łodygowe odpowiadające za prawidłowe nawodnienie.

Reklama

Warto więc korzystać z przegotowanej i ostudzonej wody, która zawiera mniej tlenu. Uwaga! Nie zaparzaj przyciętych łodyg we wrzątku, jak i nie rozbijaj ich młotkiem. To zupełnie zbędne i niepotrzebne zabiegi, których jedynym efektem jest skutek odwrotny do oczekiwanego – szybsze więdnięcie roślin.

czerwone i białe róże w wazonie z odpowiednio przygotowaną wodą
canva.com

Świeże kwiaty w wazonie – co dodać do wody

Najlepiej sprawdzi się oczywiście mieszanka odżywcza do roślin ciętych, ale jeśli nie posiadasz jej w domu, to możesz skorzystać z domowych metod na przedłużenie żywotności kwiatów wazonowych.

Reklama

Do tego celu idealnie nadają się:

  • rozkruszona tabletka aspiryny
  • kwasek cytrynowy (pół łyżeczki na litr wody)
  • cukier biały (1 łyżeczka na litr wody)
  • sól kuchenna (pół łyżeczki na litr wody)
  • wybielacz do tkanin (1/4 nakrętki na 1 litr wody)

Jak pielęgnować bukiet w wazonie, aby przetrwał jak najdłużej

Świeże kwiaty to najwspanialsza ozdoba, która doskonale uzupełnia wnętrza w każdym stylu. Aby cieszyć się dłużej ich żywotnością, pamiętaj o codziennej wymianie wody w wazonie oraz przycinaniu końcówek łodyg (co drugi dzień).

Dokładne umycie wazonu podczas wymiany wody również może mieć wpływ na spowolnienie obumierania roślin.

Równie istotne jest także miejsce ustawienia wazonu, które nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama