Makaron ryżowy w miseczce
Canva.com

Co zamiast zwykłego makaronu? Oto dwie zdrowe alternatywy!

Okazuje się, że ten najzwyklejszy makaron, który jest tak często i chętnie jadany w polskich domach, nie jest wcale aż tak zdrowy i wartościowy, bo brakuje mu błonnika pokarmowego, a za to za wiele w nim węglowodanów prostych. Czasami może on wręcz potęgować uczcie głodu, zamiast zaspokajać apetyt i pomagać w trzymaniu się określonej ilości kalorii. Na szczęście dla zwykłego pszennego makaronu istnieją różne alternatywy, wśród których warto wymienić makaron ryżowy oraz ten sojowy.
Reklama

Makaron ryżowy

Ryżowy makaron przygotowywany jest oczywiście nie z mąki pszennej, a z mąki ryżowej. Oznacza to, że nie będzie zawierać glutenu, a dzięki temu sprawdzi się u osób nietolerujących tego składnika oraz u osób chorych na celiakię. Jest banalnie prosty w przygotowaniu i może odegrać rolę ekspresowego dodatku obiadowego, bo nie trzeba go nawet gotować, gdyż z uwagi na jego naturalną miękkość, wystarczy po prostu zalać go niewielką ilością wrzątku i potrzymać pod przykryciem przez kilka minut, a następnie odcedzić lub nawet i nie, bo często jest tak, że makaron ryżowy w pełni chłonie wodę, jeżeli użyje się jej niewielkiej ilości.

Makaron sojowy

Makaron ryżowy w miseczce z sosem
Canva.com
Reklama

Druga propozycja to coś dla osób poszukujących w pożywieniu większej ilości białka. Aby dostarczyć go sobie wraz z makaronem, wystarczy sięgnąć po makaron sojowy, który spośród wszystkich dostępnych makaronów na rynku charakteryzuje się jedną z wyższych zawartości protein. Makaronu sojowego podobnie jak tego ryżowego nie trzeba wcale gotować. Zalewa się go wrzątkiem, przykrywa i odstawia na parę minut. Makaron sojowy jest smaczny, w miarę niskokaloryczny i lekkostrawny, dlatego w większości przypadków nie będzie żadnym obciążeniem nawet dla wrażliwego i delikatnego układu pokarmowego.

Oba makarony warto po prostu samemu sobie sprawdzić i spróbować ich użyć w jakichś potrawach obiadowych albo nawet zupach bądź sałatkach. Każdy z nich ma nieco inny smak i inne właściwości odżywcze. Oba odgrywają ważną rolę w kuchni typowo azjatyckiej.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama