Kobieta choruje na ChAD
Canva.com

Coraz więcej osób choruje na ChAD. Oto objawy

Coraz więcej mówi się ostatnio o dbaniu o zdrowie psychiczne. Można mieć naprawdę super sprawne ciało, mocny układ odpornościowy i silny organizm, ale nic to nikomu nie da, jeżeli psychika zostanie poważnie nadszarpnięta, a efektem tego stanu okażą się rozwijające się lub rozwinięte już choroby bądź zaburzenia.
Reklama

Czy ChAD to depresja?

Choroba dwubiegunowa, określana skrótem choroby ChAD, jest bardzo ciężką przypadłością zarówno dla chorej osoby, jak i jej najbliższego otoczenia, czyli rodziny, partnera bądź partnerki, współpracowników oraz przyjaciół. To choroba o podłożu psychicznym, której najbardziej charakterystycznym elementem są przeplatające się epizody manii i depresji. Można powiedzieć, że chorzy wiodą dwa różne życia i przechodzą płynnie z jednego stanu w drugi. Każdy z epizodów może utrzymywać się przez inną ilość czasu, jednakże na ogół są to okresy dosyć długie, które ciągną się dniami, tygodniami, a czasem i miesiącami, by w jednym momencie nagle się zakończyć i pociągnąć za sobą rozwój kolejnego, tym razem przeciwstawnego epizodu.

Życie z chorobą dwubiegunową jest niezwykle trudne.

Jeżeli chory nie przyjmuje leków, nie uczęszcza na terapię i ogólnie rzecz biorąc nie korzysta z żadnej formy profesjonalnej pomocy, bardzo często nie jest on w stanie w ogóle normalnie funkcjonować. Dochodzi do sytuacji, w której staje się uzależniony od otoczenia i bliskich, a często też ci bliscy nie potrafią mu pomóc i nie są w stanie zapewnić mu właściwego poczucia bezpieczeństwa, komfortu i odpowiednio wysokiej jakości codziennego życia.

Reklama

Choroba dwubiegunowa wręcz uniemożliwia normalne odnajdywanie się w społeczeństwie i przeszkadza w zdobywaniu wykształcenia, studiowaniu, nauce w szkole średniej oraz tym bardziej w pracy. Osobom, które cierpią na ChAD, a mimo tego się nie leczą, mocno zagraża całkowite wykluczenie społeczne. Aby do niego nie dopuścić, należy zająć się swoim zdrowiem psychicznym i po prostu o nie zadbać poprzez terapię, leki oraz podejmowane próby powrotu do życia w społeczeństwie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama