mężczyzna trzymający się za głowę
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Rusza Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Musisz to koniecznie przeczytać

Przejdź do galerii zdjęć
W latach 2023-2030 ruszy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ma pomóc osobom borykającym się z problemami psychicznymi. Problem jest poważny, bo szacuje się, że w ciągu najbliższych lat już 25 proc. Polaków będzie walczyć z depresją lub nerwicą.
Reklama

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Obowiązujący Program Ochrony Zdrowia Psychicznego kończy się w 2022 roku, dlatego Rada Ministrów podjęła decyzję o zaprojektowaniu kolejnej edycji programu.

Dzięki realizacji programu chcemy zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi jak najlepszą opiekę, która będzie odpowiednia do ich potrzeb. Chcemy też zapobiegać stygmatyzacji i dyskryminacji takich osób - napisano w uzasadnieniu programu na gov.pl.

Celem programu jest:

  • zapewnienie wielostronnej opieki, która ma służyć spopularyzowaniu modelu psychiatrycznej opieki zdrowotne oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniów, rodziców i nauczycieli, a także upowszechnieniu różnych form pomocy i wsparcia społecznego,
  • zapobieganie stygmatyzacji i dyskryminacji — zasady przedstawiania osób z zaburzeniami psychicznymi w mediach oraz działania informacyjno-edukacyjne,
  • sprawdzanie i ocena skuteczności działań — ocena realizacji wykonanych zadań.
Kobieta cierpiąca na depresję
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Depresja w Polsce

Reklama

Rośnie liczba osób chorujących na depresję. Z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, przeprowadzonego na próbie tysiąca osób dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że 61,4 proc. respondentów stwierdza u siebie co najmniej jeden z objawów depresji, który trwa co najmniej 2 tygodnie.

Ankietowani Polacy najczęściej narzekają na obniżenie nastroju, zaburzenie snu, uczucie zmęczenia i brak energii. Warto zauważyć, że niemal połowa Polaków nie odczuwała tych dolegliwości przed pandemią.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: depresja
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama