Kobieta siedzi sama w Święta.
Canva

Uśmiechnięta depresja - co to takiego? Coraz więcej osób cierpi na tę chorobę...

Gdyby poproszono Cię o opisanie szczęśliwej osoby, jak byś to zrobił? Z pewnością, tak jak ja, odpowiedziałbyś, że to ktoś, kto jest stale uśmiechnięty, kto ma bardzo aktywne życie towarzyskie (i dzieli się nim na różnych portalach społecznościowych), kto zawsze się wypowiada optymistycznie, kto prawdopodobnie ma partnera i wiele hobby. Podsumowując, osoba, która cieszy się swoim życiem.
Reklama

Ale co jeśli te zachowania są tylko „maską”, czy możemy być pewni, że te osoby są naprawdę szczęśliwi przez rzeczy, które zamieszczają na swoich portalach społecznościowych lub przez to, co postrzegamy?

Podobnie jest z depresją. Kiedy myślimy o osobie z depresją, wyobrażamy sobie kogoś o następujących cechach: głęboki smutek, częsty płacz, brak energii i motywacji do działania, dużo spania i myśli samobójcze. I tak jest często, ale w tym artykule chcę się skupić na innej stronie tej patologii, mniej znanej, a bardzo niebezpiecznej: uśmiechniętej depresji.

Czym jest uśmiechnięta depresja?

Kobieta cierpiąca na depresję
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Możemy ją zdefiniować jako termin używany do określenia osób, które na zewnątrz wydają się szczęśliwe i często dzielą się tym na swoich portalach społecznościowych, ale wewnętrznie żyją z uporczywą pustką, smutkiem, beznadzieją. Od wewnątrz mają depresję.

Mogą dążyć do utrzymania szczęśliwego stylu życia, ponieważ myślą, że dzięki temu poczują się lepiej, lub mogą to robić, aby nie martwić innych ludzi. Spotkałem się też z osobami, które robią to nawykowo, automatycznie. To osoby funkcjonalne, u których gołym okiem widać, że ich depresja nie upośledziła żadnej dziedziny życia.

Reklama

Termin ten nie jest uznawany w Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-V) i prawdopodobnie jest diagnozowany za zaburzenie depresyjne z cechami atypowymi, ponieważ depresja jest przeżywana w sposób ukryty, bez uzewnętrzniania objawów swojego słabego nastroju.

Czy ma ona specyficzne objawy?

Depresja u każdej osoby prezentuje się inaczej. W przypadku uśmiechniętej depresji może występować smutek, uczucie pustki, beznadziei, zmniejszenie przyjemności lub zainteresowania wszystkimi lub większością czynności przez większość dnia, prawie codziennie.

Może wystąpić pobudzenie lub spowolnienie, zmęczenie lub utrata energii, poczucie bezwartościowości lub nadmierne lub niewłaściwe poczucie winy.

Reklama

Może nawet wystąpić obniżona zdolność do myślenia, koncentracji i podejmowania decyzji.

Różnica w uśmiechniętej depresji polega na tym, że te objawy byłyby nieobecne lub prawie nieobecne publicznie. Dzięki temu osoby z twojego otoczenia nie będą podejrzewać, że cierpisz na depresję. Istnieją jednak pewne rozpoznawalne objawy, które mogą występować i dawać nam „wskazówki”, że możemy cierpieć na depresję.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama