czarna sól kala namak
canva.com

Czarna sól Kala Namak - czym się różni od znanej nam białej soli?

Z pewnością większość z nas ma świadomość, że istnieją różne kolory, czy też odcienie soli - chociażby bardzo popularna różowa sól himalajska. Ale fakt, że sól może być w kolorze czarnym, to już wiele osób zaskakuje. Dowiedz się dlaczego tak wygląda i jakie posiada właściwości.
Reklama

Kala Namak - czyli czarna sól

Tę specyficzną wulkaniczną sól wydobywa się głównie na wyspie Molokai należącej do Archipelagu Hawajskiego, ale także na Cyprze, w Indiach, Bangladeszu oraz w Pakistanie.

Pozyskuje się ją ze słonych jezior lub z naturalnego minerału o nazwie halit. Na wspomnianej wyspie hawajskiej tubylcy przelewają solankową wodę do wulkanicznych mis, w których praży się na słońcu. Po odparowaniu powstaje sól.

Drugim sposobem jej wytwarzania jest wypalanie w piecu z korą i z owocami amli oraz z popiołem z rośliny o nazwie khar.

Właściwości czarnej soli

Kolor tej soli nie jest idealnie czarny - bardziej jest to połączenie ciemnej szarości z różem. Kala Namak swój odcień zawdzięcza zawartości aktywnego węgla drzewnego. Oprócz niego sól zawiera także wapń, potas, magnez, żelazo oraz siarkę, która nadaje jej specyficzny zapach.

Reklama

A oto, w czym może pomóc Namak:

  • działa antybakteryjnie
  • zwalcza wolne rodniki
  • wspomaga układ kostny oraz oddechowy
  • detoksykuje
  • wspiera funkcjonowanie całego układu pokarmowego
  • redukuje wzdęcia oraz zaparcia
  • zwalcza zgagę i refluks
  • niweluje skurcze mięśni
  • wspomaga redukcję stresu
czarna sól kala namak
canva.com

Do czego można wykorzystać sól Kala Namak?

Ze względu na swój specyficzny jajeczny posmak, często stosowana jest w kuchni wegańskiej, na przykład do tofucznicy lub bardzo smacznego majonezu bez jajek.

Ale nie tylko osoby redukujące spożycie produktów odzwierzęcych będą zadowolone z tej przyprawy. Kala Namak świetnie sprawdzi się jako dodatek do marynowania ryb, do konserwowania żywności. Oczywiście czarna sól jest niezbędną przyprawą w wielu orientalnych potrawach. Wypróbuj ją jako zamiennik białej soli w jakimkolwiek Twoim popisowym daniu. Efekt z pewnością Cię zaskoczy.

Warto wiedzieć - dzięki bogatej zawartości minerałów jest wręcz idealna do stosowania w pielęgnacyjnej kąpieli. Zanurz wtedy w wodzie również i włosy!

Reklama
Autor - Gabriela Ganczarska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
g.ganczarska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama