Stres i cukrzyca
Canva.com

Czy ciągły stres może doprowadzić do cukrzycy? Lekarze nie mają wątpliwości

Prowadzisz stresujący tryb życia, masz mnóstwo zmartwień i nawet najdrobniejsza porażka sprawia, że czujesz się fatalnie? Uważaj, permanentny stres może prowadzić do cukrzycy stresowej. W jaki sposób to się dzieje?
Reklama

Groźna choroba dla całego organizmu

Stres i cukrzyca
Canva.com

Cukrzyca to choroba, która wpływa na sposób, w jaki organizm przetwarza cukier. Choroba ta może być spowodowana zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Istnieje wiele różnych rodzajów cukrzycy. Jednym z najbardziej popularnych jest cukrzyca typu 2. Wiąże się ona często z nadwagą lub otyłością, która jest wynikiem spożywania zbyt dużej ilości cukru i niewystarczającej ilości ćwiczeń. Także stres może powodować wzrost poziomu cukru we krwi, co z kolei może prowadzić do cukrzycy.

Reklama

Stres może prowadzić do hormonu zwanego kortyzolem, który może wpływać na sposób, w jaki organizm wykorzystuje cukier i reaguje na insulinę. Może również prowadzić do objawów związanych z cukrzycą, takich jak przyrost masy ciała, bóle głowy i wysokie ciśnienie krwi.

Naukowcy przez wiele lat prowadzą badania, z których wynika, że gniew, złość to emocje, które może powodować wiele fizycznych i psychicznych zmian w organizmie. Jedną z tych zmian jest skok poziomu cukru we krwi. W krótkim okresie uważa się, że złość, stres może spowodować wzrost poziomu cukru we krwi nawet o 20 procent.

Jak sobie radzić ze stresem?

Stres i cukrzyca
Canva.com

Stres jest częścią życia i każdy jest na to narażony w pewnym momencie swojego życia. Stres może być spowodowany wieloma różnymi rzeczami, takimi jak praca, rodzina, a nawet problemy finansowe. Stres może powodować zmiany w zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Ważne jest, aby znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem i znaleźć sposób na kontrolowanie go. Niektórzy uważają medytację lub jogę za pomocne w radzeniu sobie ze stresem. Jeśli mamy wrażenie, że stres dominuje całe nasze życie i afektuje na zdrowie, to warto wybrać się do lekarza specjalisty.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama