orzechy brazylijskie w brązowej misce obok błękitnego materiału ozdobnego
canva.com

Czy orzechy brazylijskie są szkodliwe? Jak rozpoznać zatrucie orzechami?

Orzechy brazylijskie okrzyknięte najcenniejszymi i zarazem najzdrowszymi orzechami na świecie to źródło pełnowartościowych witamin oraz minerałów. Owoce rosnącej na terenach brazylijskich tropików orzesznicy wyniosłej wdrożone do codziennej diety wnoszą wiele korzyści dla zdrowia. Mimo wszystko stale pojawiającym się pytaniem jest to, czy orzechy brazylijskie są szkodliwe i czy można je przedawkować? Wyjaśniamy!
Reklama

Orzechy brazylijskie – szkodliwe, czy nie?

Orzechy brazylijskie to pełnowartościowe źródło witamin i minerałów takich jak witamina E, kwas foliowy, selen, fosfor, czy potas. Tak więc co do zasady są produktem zdrowym i zalecanym w codziennej diecie. Oczywiście pod warunkiem, że nie są spożywane w znacznym nadmiarze. Dlaczego?

Pierwszym z powodów jest selen, którego dawka zawarta w jednym orzechu brazylijskim pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ponad 140 %. Oprócz tego pochodzące z Brazylii orzechy są jednymi z najbardziej uczulających produktów spożywczych. Jeśli więc zmagasz się z alergiami pokarmowymi, to raczej trzymaj się od nich z daleka.

Wartości odżywcze orzechów oraz ich korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu bardzo często są pewnego rodzaju czynnikiem maskującym ich wysoką wartość energetyczną.

Reklama

100 g orzechów brazylijskich ma więcej kalorii niż dwuwarstwowa kanapka z popularnej sieci serwującej jedzenie typu fast food. Wobec tego jeśli jesteś na restrykcyjnej diecie odchudzającej, to zbyt częste sięganie po orzechy może wywołać efekt odwrotny do oczekiwanego.

orzechy brazylijskie przed obraniem z brązowej skorupki
canva.com

Przedawkowanie orzechów brazylijskich – objawy zatrucia

Dolegliwości pojawiające się po zjedzeniu orzechów niekoniecznie mogą być związane tylko i wyłącznie z ich nadmierną ilością. Niejednokrotnie dochodzi także do silnych reakcji alergicznych.

Reklama

Do najczęściej występujących objawów związanych z zatruciem poprzez przedawkowanie orzechów brazylijskich lub reakcji alergicznych zaliczane są:

  • wysypka
  • plamy na skórze
  • rozwolnienie
  • bóle mięśni
  • ból brzucha
  • ogólne osłabienie
  • zawroty głowy

Orzechy brazylijskie – ile dziennie można ich zjeść?

Zarówno orzechy brazylijskie, jak i ich pozostałe odmiany bardzo często wybierane są jako przekąska do wieczornego seansu filmowego, czy małe co nieco w ciągu dnia.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność i w przypadku omawianej odmiany brazylijskiej nie przekraczać zalecanej dawki dziennej, która dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 6 orzechów na dobę.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama