Niemowlę w czapeczce.
Canva

Czy trzeba zakładać dziecku czapkę? Odpowiadamy

Na pewno nie raz słyszałaś komentarz na temat braku czapki u maluszka od sąsiadek bądź rodziny. A może przeciwnie, zawsze zakrywasz dziecku głowę, a ono tego nie lubi? Sprawdź, czy faktycznie starsze panie mają rację i maluchy muszą mieć koniecznie jakieś nakrycie głowy. Przeczytaj też, jak to jest z tym słynnym przewianiem uszu.
Reklama

Czy dziecko musi nosić czapeczkę?

Trzeba rozgraniczyć trzy przypadki. Noworodka, niemowlaka i małe dziecko.

Noworodki potrzebują wyjątkowego ciepła tuż po urodzeniu. Później trzeba ubierać je jedynie nieco cieplej niż dorosłych (jedna warstwa więcej). Czyli kiedy maluch idzie na pierwszy spacer, a na zewnątrz jest ciepło, nie ma potrzeby zakrywania głowy. Warto też pamiętać, że maleństwo w wózku jest osłonięte ze wszystkich stron.

W przypadku niemowląt małych dzieci też trzeba dostosować się do panującej na zewnątrz pogody.

To kiedy zakładać dziecku czapkę? Gdy jest zimno, poniżej 10 stopni Celsjusza. Jak również w sytuacji, kiedy świeci duże słońce i trzeba przed nim chronić.

Dziecko w kapeluszu siedzi na krześle.
Canva

Czy uszy można przewiać?

Reklama

To mit, nie ma czegoś takiego jak przewianie uszu. Potwierdzają to również pediatrzy. Oczywiście, kiedy jest wiatr, warto zakryć głowę, ale dlatego, że nie jest przyjemnie, a nie z powodu możliwości złapania zapalenia ucha.

Jak namówić dziecko do zakładania czapki?

Czasami nakrycie głowy jest niezbędne, kiedy robi się naprawdę zimno lub przy palącym słońcu. Warto wtedy... dawać przykład dzieciom. Jeśli sami nie zakrywamy głowy, nie ma co liczyć na to, że maluchy same z siebie będą nosić czapki. Zachęcone przykładem na pewno będą chciały iść w nasze ślady.

Można też zabrać maluszka na zakupy i pozwolić mu samodzielnie wybrać nakrycie głowy.

Jak reagować na zaczepki?

Komentarze ciotek czy sąsiadek a temat braku czapeczki mogą być irytujące. Trzeba jednak pamiętać, że przez te osoby nie przemawia zła wola, chcą jedynie dobrą radę.

W takich sytuacjach warto z uśmiechem podziękować za troskę i stanowczo dodać, że to nie jest odpowiednia pogoda na czapkę.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama